Kapüşonlu Şık Çocuk Yeleği Yapılışı

Kapüşonlu Şık Çocuk Yeleği Yapılışı

Kapüşonlu baklava dilim çocuk yeleği modeli anlatacağız. Kabarık baklava dilimi örgü modelini anlatacağız ajurlu model değil. Resimlerde görürsünüz zaten.

Yelek çok şık sarı renk bir ayrı güzel oldu. 2-3 yaş için uygun ölçüleri vereceğim. Siz duruma göre artırıp azaltabilirsiniz ilmek sayılarını. Lanoso Soft Soul marka iple yaklaşık 250 gram kullanarak 3.5 numara şişle ördüm.

Arka parçaya 85 ilmekle başlayarak 3 parmak kadar pirinç örneği ördüm.Sonrasında Kol oyuntusuna kadar düz örgüyle devam edilir.Kol oyuntusu için iki taraftan da 3’er ilmek kesilir.Sonraki her sıra 1’er ilmek ön yüzden kesilir.Bu kesme kenardaki üç ilmek düz örüldükten sonraki ilmekte yapılır.Kollardaki kesmeler ortadaki baklava dilimlerinden ikincisinin köşesine kadar yapılır.

Arkadaki desen üstteki şemaya göre örülür. Ben ilmekleri kol oyuntusuna başlamadan önce şu şekilde ayırdım: Yanlara 16’şar ilmek düz aradaki ilmekler örnek kısmı.Aradaki ilmeklere şemayı takip ederek örneği kuruyoruz.Kurarken ortada burulan ikişer düz ilmeğin arasında 9 ilmek kesiyoruz ki pileli kısım oluşsun.

Şemaya göre ilk sıra şöyle olacak:3 ilmek kes(kol oyuntusu için)sonra 13 ilmek düz ör,1 haraşo,1 artır 1 ilmek sola doğru kes,1 haraşo,6 düz,1 haraşo,1 artır,1 ilmek sola doğru kes,7 haraşo,sıradaki 4 ilmeği ikiye ayırarak burmadan önce aralarında 9 ilmek kesiyoruz(bu kesiği daha sonra pile oluşturucak şekilde dikmeliyiz),sonra yerlerini değiştirerek burma yapıyoruz.

Sonraki kısım burgudan önceki kısmın tam tersi olacak.Yani 7 haraşo,1 kes,1 sola doğru kes…diye.Sondaki 3 ilmeği de arka sıraya başlarken kesiyoruz.Arka sıradaki ilmekleri örerken düzün üstüne düz,tersin üstüne ters örüyoruz.

Yanlardaki 6 düz ilmeği 6 sırada bir buruyoruz.Onların yanındaki delikli örnekleri örmek için bir sırada 1 artır 1 ilmek sola doğru kes, diye ördüysek diğer sırada 1 ilmek sağa doğru kes,1 ilmek artır diye örücez. Arkaları haraşo olmalı.

Örgü bu şekilde devam ediyor.Ortadaki baklava dilimi ve yanlarındaki delikli motifler kalana kadar örüyoruz.İlmekleri şişten çıkarıp bekletin,sonrasında bütün ilmekleri beraber alarak kapüşon örülecek.

Ön parçalara 53 ilmekle başlanır pirinç örgüden sonra iç kısımlar 10 ilmek pirinç devam edilerek örülür.Kol oyuntusu arkadaki gibi yapılır.Ön kısma arkadaki modelin bir kısmı uygulanır.ortalardaki üçlü burgunun arasından 7’şer ilmek kesilir pile yapmak için.Model kurulurken yine kol tarafına 16 ilmek düz ayrılır,araya örnek kurulur,sonra 8 ilmek düz ve 10 pirinç örülür.

Kollara 53 ilmekle başlanır  1 parmak pirinç örgü,peşinden 2 parmak düz örülür.Sonra kol oyuntusu yapılır,diğer parçalardaki kesmeler aynı sırada uygulanır.Parçalar bitince tüm ilmekler tek şişte toplanır kapüşon için düz örgüye devam edilir.Benim kapüşon biraz büyük olmuş bu yüzden siz başlarken ara ara ilmek azaltmanızı tavsiye ederim. Kapüşonun tam orta ilmeğinden 4 sırada 1 1 ilmek kesin bunu da 4 kez yapın yeterli olur sanırım bakın daha da çok azaltabilirsiniz.  Kapüşon patik örülür gibi örülüyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir