Kare Battaniye Yapılışı

Kare Bebek Battaniyesi Nasıl Yapılır ?

  • Pembe, mor, gri, beyaz iplik
  • Tığ
  • Kurdele

4 zincir çekip bir halka oluşturalım.

1 zincir ile başlayıp üzerine 8 sık iğne yapalım.

Daha sonra 3 zincir çekelim. Yanına 3 trabzan yapalım. Tekrar 2 zincir çekelim ve 4 trabzan yapalım. Aynı şekilde 2 kez daha örelim.

İpin rengini değiştirelim.Önce köşeyi oluşturarak başlayalım. 3 zincir çekelim. Yanına 2 trabzan yapalım. Tekrar 1 zincir çekelim ve aynı yere 3 trabzan daha yapalım. Şimdi 1 zincir çekip az önce yaptığımız 4lü trabzanların ortasına 3 trabzan yapalım. Tekrar 1 zincir çekip diğer yuvaya atlayıp aynı şekilde örmeye devam edelim. Resimde daha iyi anlaşılacaktır.

Daha sonra ipliğin rengini değiştirin. Bu şekilde örerek battaniyenin ebatını büyütelim. 5 sıra beyaz, 3 sıra pembe, 4 sıra gri, 1 sıra mor, 1 sıra pembe, 1 sıra gri, 1 sıra mor, 9 sıra pembe, 1 sıra mor, 1 pembe, 1 gri, 1 mor, 6 sıra gri ve 6 sıra beyaz örelim.

Battaniyenin etrafına bir sıra sık iğne örelim.

Daha sonra her bir sık inenin üzerine tığa ipi iki kez dolayarak trabzan yapalım. Sıra başında 5 zincir çekelim ve sıra sonuna kadar ipi iki kez dolayarak sık iğne örelim. Köşelerde aynı yere 5 trabzan yapalım.

Sonraki turda ise 7 trabzan yapalım. 5 zincir çekip 3. trabzan üzerine batalım. Sıra sonuna kadar aynı şekilde örelim. Köşe kısımlarını resimdeki gibi yapalım.

Bu turda ise yuvalara 7 trabzan yapalım. Köşedeki yuvalara 10 trabzan yapalım. Bir önceki turda yaptığımız trabzanların ortasına V şeklinde trabzan yapalım. Arasında 2 zincir çekelim.

Bu turda trabzanların arasına batarak 1 er zincir çekerek trabzanlar yapalım. V nin ortasına 1 trabzan yapıyoruz.

Bu turda 3 zincir çekerek trabzanların tepesine batarak sıra sonuna kadar örelim.

Daha sonra battaniye kenarına kurdele geçirip bitirelim.

Çok şık tığ işi bebek battaniyemiz oldu. Huzur dolu günler dilerim.

 

Bir cevap yazın