Kare Motifli Üçgen Şal Yapılışı

Kare Motifli Üçgen Şal Nasıl Yapılır?

Sizlere önce modelin şemasını vermek istiyorum. Bilen arkadaşlar direk şemadan yapmak isteyebilirler. Kare motif yapıyoruz. Birde aynı motifin yarım halini yapıyoruz. Alt alta ikisini de göreceksiniz.

Motifleri yaptıktan sonra aşağıdaki şemadaki gibi yerleştirerek üçgen şeklini veriyoruz. 21 tam motif ve 7 yarım motiften oluşuyor. Motifler büyük.

Motifleri isterseniz dikerek isterseniz tığ ile birleştirerek yapabilirsiniz. Grup halinde arkadaşlarınızla, komşularınızla örgü severlerle birlikte örebilirsiniz. Workshoplar yapabilirsiniz. Güzel bir şal modeli oluyor.

Şimdi yapılışına üçgen şal modeli yapılışına geçebiliriz.

1.tur : 10 zincir çekip halka oluşturalım.Tekrar 10 zincir çekip yanına trabzan ile batalım. Yanına 4 trabzan daha yapalım. 7 zincir çekip 5 trabzan daha yapalım. 4 yuva olacak şekilde bu işlemi tekrar edelim.

2.tur : 3 zincir çekelim. İlk yuvaya yanına 2 trabzan yapalım. 3 zincir çekip aynı yere 3 trabzan daha yapalım. 5 zincir çekip diğer yuvaya atlayalım ve aynı işlemi tekrar edelim sıra sonuna kadar.

3.tur : 3 zincir çekip yanından devam ederek 5 trabzan yapalım. 3 zincir çekip aynı yerden devam ederek 5 trabzan daha yapalım. 2 zincir çekelim. Bir önceki turda yaptığımız 5. zincirin 3. zincirine sık iğne ile batalım. Tekrar 2 zincir çekip aynı işleme sıra sonuna kadar devam edelim.

Modelin başlangıç kısmı bu şekilde . Diğer turları şemadan takip ederek yapabilirsiniz. Takıldığınız herhangi bir nokta olursa sormaktan çekinmeyin. Şema sayfanın başında verilmiştik. Nasıl görünüyor ama güzel değilmi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir