Kırkyama Örgü Şiş ile Nasıl Yapılır

Kırkyama örgü tekniği nasıl yapılır? Şiş İle anlatımlı

Kırkyama tekniği tarihi çok eskilere dayanır. Eskiden artık kalan yünleri değerlendirmek için tığ ile motif motif örülen tığ iş örtüler ve kırlentler yapılırdı. Şiş örgüsü bilenlerde parça parça örgü yapıp birleştirip kırlent, battaniye ve örgü yatak örtüsü yaparlardı. Kırkyama tekniği de bu ihtiyaçtan ortaya çıkan ancak parça parça olmayan birleştirmesi içinde bir örgü modeli.

Kırkyama örgü tekniğinde renkler farketmez , renkleri uyumlu artık iplerinizle yapabilirsiniz. Küçük kare motifler örerek ilk kareden başlıyoruz ve ikinci üçüncü kare derken sıra ile ve birleşik örgü yaparak örgüyü büyütüyoruz.

Kırkyama örgü tekniği yapılışı anlatımı :

Model kolay bir model. Üste doğru ilmekler azalıyor. İstediğiniz ilmek sayısında başlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bir şey var,  ilmek sayısının tek sayı olması. Şişe 25 ilmek atarak başlayabilirsiniz.

2 sıra düz örgü örelim. 3. sırada 11 ilmek düz olarak örelim. 1 ilmek örmeden diğer şişe alalım. Sonra 2 ilmeği birlikte örelim. Örmeden aldığımız ilmeği birlikte ördüğümüz ilmeğin üzerinden geçirerek keselim. ( 3 ilmeği birlikte örerek de kesebilirsiniz bu kısmı ) Kalan ilmekleri tekrar düz olarak örelim. İlmekler bitene kadar bu şekilde örmeye devam edelim.

İlmek sayısını daha fazla tutup iki, üç  kesme işlemi de yapabilirsiniz.

İki motifi ördükten sonra aşağıdaki gibi ekleme işlemi yapabilirsiniz.

3 motif ekledik. Fotoğraflardaki gibi 4. motifin başlangıcını yapabilirsiniz.

 

Bu şekilde ekleme yaparak istediğiniz boyuta gelene kadar örebilirsiniz. Çok güzel bir örgü modeli. Ve yapması , örmesi de kolay.

Daha çok ilmek ile başlayabilir bu şekilde büyük motifler yapabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın