Kız Çocuk Tığ İşi Çanta Nasıl Yapılır?

Herkese merhaba, gönül isterdi ki elimdeki 2.5 yaş erkek yelek modeli ya da boğazlı çocuk panço / tunik örgü modeli ni bitirip yapılışını paylaşmak ancak araya bu çanta geldi 🙂 Kız çocukları örgü çanta modelleri ne bayılıyorlar. Süslü tığ işi çanta modelleri ya da iki şiş ile yapılan çocuk çanta modelleri daha önce sizlerle paylaştık. Nasıl yapmak istiyorsanız örgü modeli size kalmış, süslemesi size kalmış. Ben çocuklara bir şey yaparken onlara sorarım herşeyi. Bazen hoşuma gitmese de uyumu ya da uyumsuzluğu kendisi fark etsin diye bir şey demem. Siz de benim gibi arta kalan iplerinizi değerlendirerek yapabilirsiniz.

Tığ işi Kız Çocuk Askılı Çanta Nasıl Yapılır?

Tığ işi kız çocuk çantası yapılışı için malşzemeleri sayalım. Benim kullandığım ipler beyaz olan(yelekten arta kalan) : dora akrilik , pembe olan (bereden arta kalan)  : alize extra yun-akrilik karışımı bir ip. 4 numara tığ. İpi iki kat yaparak ördüm. Çünkü çanta hem beyaz hem pembe (?!) olmalıymış  🙂

20 adet zincir çektim. 20 tane sık iğne yaptım, köşeye 4 sık iğne yaptım tekrar 20 sık iğne ve köşeye 4 sık iğne yaptım. toplamda 48 ilmeğimiz var. sıra başını kaybetmeyin bir ayraç ile belirleyin.

1 zincir çekip 2. sıraya başlıyoruz her bir ilmeğe 1 sık iğne yapıyoruz. yine 48 ilmek oluyor.

sonra üste gidebilmesi için örgümüz zincir in iç kısımdaki ilmeğine batarak backloop ilmeğine batarak örmemiz gerekiyor. Aşağıdaki resimde görebilirsiniz çantanın içindeki ilmekleri tek tek örerek sık iğne yapıyoruz diğer ilmek çanta dışında kalacak ve örgü yukarı doğru yönelmiş olacak ilerleyen sıralarda bunu daha iyi anlayacaksınız tığ işi örgü modelleri yapanlar bilir. Örgüye yeni başlayanlar 3. sırada fark edecekler.

Ben tabanını elbise takımı olan çantalar gibi ince yaptım. büyük çanta modeli yapmak isterseniz taban kısmını  bir kaç sıra daha sık iğne ile dönerek örün. Üst kısıma geçerken 2 sıra sık iğne yaptım.Sık iğne yaparken her yeni sıraya 1 zincir çekerek başlıyoruz.  Sonra 2 li trabzan dediğimiz 1 dola 2 kerede çek trabzan yaptım. 48 ilmeği koruyarak devam ediyoruz. sıra başlarında birleştirmeleri yanlış yaparsanız arttırma yaparsınız. Başlarken ilmek atlamayın eksiltme yaparsınız. 2 zincir ekerek başlıyoruz her yeni sıraya.

Tığ işinde sıra sonu nasıl örülür, resimlerle ifade etmeye çalıştım . tabandan sonra 2 sıra sık iğne sonra 9 sıra 2li trabzan yapıyoruz. İstediğimiz gibi süsleyebiliriz. tam bitirdiğiniz yerde zincir çekerek askısını yapabilirsiniz. 85 zincir çektim ben ama ölçerek yaptım. Sordum nerede dursun çantan takınca 🙂 böyle oldu bizimki. Sorunuz olursa yorum yazabilirsiniz. En kısa zamanda yanıtlarım.

Tığ işi çocuk çantası süslemesi yapılışı kolay oldu 1 adet pembe düğme ve daha önceden tuhafiyeden aldırdığı sarı çiçeği diktik. Şimdi kapak ta istiyor üzerinde kelebek ve çiçek olacakmış. Yapacağız eklerim yaptıkça güncel resimlerini.

 

1 Yorum

  1. Geri bildirim: Yazlık Örgü Penye Çanta Yapılışı | elisiorgudukkani.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir