Kolay Bebek Hırkası Yapılışı

Kolay Bebek Hırkası Yapılışı

Kolay bir bebek hırkası yapılışı anlatacağız. Yandan başlamalı bebek hırkası yapacağız. Yandan düğme yerinden başlıyor. kol yerleri kesiliyor ve arttırma ve eksiltme yaparak sonunda birleşme yerlerini dikerek örgü bebek hırkasını bitiriyoruz.

6 -12 aylık bebekler için: 3 numara örgü şişiyle 80 ilmek başladım. resimde gördüğünüz gibii örgünün başlangıcı ve bitişi ortası.yani örgü yatay örülüyor. 80 ilmek başladıktan sonra 8 sıra haroşa örün; sonra 9 silmek kırmızı haroşaya devam ederken(bu kısım beli oluşturacak) model için sarı iple örgünün ön tarafında haroşa olacak şekilde 5ilmek sarı örüp 1 ilmek örmeden alıp tekrar 5 ilmek sarı şeklinde 2 sıra haroşa olana dek devam edin. sonra tekrar kırmızı iple 4 sıra düz örün. tekrar sarı iple bir önceki işlemi tekrar edin.

ANCAK bu sefer sarılar ilk sırada ördüklerinizi ortalasın. bu işleme devam ederken yaka tarafına gelen kısımda da bir iki sırada bir 1 ilmek arttırmayı unutmayın. omuz kısmına geldiğinizde arttırmayı 2 ilmek sonra 3 ilmek olarak yapın. arttırmalar sonunda ilmek sayısı 90 olacak. bu şekilde ön yakalardan birini bitirin sonra kol için 35 ilmek kesin( ben daha sonra omuz başlarına kırmızı şerit ördüm. örmeyecekseniz 40-45 ilmek kesmeniz daha iyi olur.)

iki sıra ördükten sonra tekrar kestiğiniz tarafta kestiğiniz kadar ilmek arttırın. arka kısmıda ördükten sonra kol için kesme – arttırma işlemini tekrarlayın. son olarak diğer ön yakayı örerken boğaz için ilmekleri azaltmayı unutmayın. düğme iliklerinide.

bir hatırlatma: kızlar için ilik sağda ,erkekler için ise ilikler solda olmalı. daha sonra omuz başlarına kırmızı şerit örüp dikin. son olarak da boğaz- yaka için ilmek çıkartıp yakayı örün. ben modelin içine düz siyah alan örüp içini sonradan işledim.

Bir cevap yazın