Kolay Kare Motif Bebek Battaniyesi Yapılışı

Kolay Kare Motif Bebek Battaniyesi Yapılışı

Yeni başlayanlar için kolay kare motif bebek battaniyesi yapılışı anlatacağız. Bu bebek battaniyesi modeli kare motiflerin tek tek örülüp sonrasında kenarlarından dikilmesiyle oluşuyor.

Ksre motif bebek battaniyesi yapılışında kullanılan renkler değiştirilerek erkek bebek ya da kız bebek battaniyesi yapılabilir. erkek bebekler için battaniye üzerine ayıcık , yıldız ya da araba yapabilirsiniz tığ ile örerek. Örgü süslemesinde kullanılan süsleme örgü örnekleri sitemizde bulunmaktadır.

Gerekli Malzemeler
Pembe yün
Gülkurusu yün
Beyaz yün
Tığ


Battaniye Tarifi
10 zincir çekelim ve zinciri birleştirelim..
4 zincir çekelim ve yuvarlağın içine 3 adet dolgu yapalım 2 zincir çekip yine 3 dolgu yapalım 2 zincir 3 dolgu zincir ve 3 dolgu şeklinde 4 dolgulu 4 delikli örgü yapıp birleştirelim..
Diğer sırada ilk deliğe 3 dolgu yapıp bir göz yapıp tekrar 3 dolgu yapalım.. ilk köşeyi oluşturalım..


2 zincir çekin diğer göze 3 dolgu yapalım, yeniden 2 zincir çekiğ diğer göze 3 dolgu 2 zincir 3 dolgu yapalım..
2 zincir çekerek diğer göze 3 dolgu yapalaım, 2 zincir çekelim diğer göze yeniden 3 dolgu 1 göz ve 3 dolgu yapalım..
2 zincir diğer göze atlaylım, burayıda 3 dolgu 2 zincir ve 3 dolgu şeklinde dolduralım 2 zincir çekip başladığımız kısımla sabitleyelim..
Bu şekli ile diğer sırayıda örelim köşeleri 3 dolgu ile 2 zincir çekip 3 dolgu şeklinde diğer tarafları gözleri 3 dolgu ile doldurarak ilk motifi bitirelim..
Diğer motifleri de aynı şekilde örerek biriktirelim.
Bitirdikten sonra iğne ile birleştirebilirsiniz.. her motifi örüp birleştirerek gidebilirsiniz yada tığ ile birleştirebilirsiniz bittikten sonra..
Motifleri birleştirdikten sonra etrafını süsleyebilirsiniz..
Modelde önce zincirlerle belli aralıklara dolamadan batarak delikler oluşturup üzerine de dolgular yapın küçükten büyüğe doğru diğerine başlamadan sık iğne ile bağlayın bombeleri oluşsun..

 

Yaprağın yapılışı resimle anlatımı : 

Bir cevap yazın