Kolay Örgü Bebek Hırkası Yapılışı

Kolay Örgü Bebek Hırkası Yapılışı

Bebek ceketi ya da bebek hırkası yapılışı bana zor gelmiştir hep. Ancak bu tarifle siz de kolaylıkla örgü bebek hırkası yapabilirsiniz.  Bebeklerimizi soğuk havalarda özellikle rüzgardan korumamız çok çok çok önemli . Neden bu kadar çok yazdım bu rüzgar yüzünden çok hastalandık hep de böyle az maruz kalmalarda bile bizi hasta etti.

Bu nedenle herkesi bu konuda uyarırım. Kendi yaptığımız el işi örgü bebek hırkalarımızla kuzularımızı koruyalım. Yapacak olanlara kolay gelsin. 

Ölçüler 6-9 ay arası bebekler içindir.

Malzemeler : 3×100 gr’lık bebek yünü,

9 numara örgü şişleri ve

4 adet düğme.

Yapılışı :

Hırka için ilk olarak ön parçaları örüyoruz. Örgü şişlerimize 30 ilmek atarak haraşo örgü ile devam ediyoruz. 11 cm olduğunda kol için tek taraftan sırasıyla 3+2+1 ilmek keserek kol oyuntusunu oluşturuyoruz. Karşı kenardan 12 ilmek birden keserek parçamıza yaka formu kazandırıyoruz. Aynı yerden diğer sırada 1 ilmek daha kesiyoruz. Önlerden birine kruvaze düğme ilikleri açıyoruz. Bunun için; ön parçanın 3. sırasında, kenardan iki ilmek örüyoruz, 1 ip dolayarak arttırdıktan sonra,1 kesme yapıyoruz. 4 ilmek daha örüp, 1 ilmek doluyoruz ve 1 ilmek kesiyoruz. Böylece aynı sırada, yan yana iki tane ilik oluşturuyoruz. İkinci iliklerimizi de 11. sırada aynı işlemleri yaparak açıyoruz ve ön parçalarımızı tamamlamış oluyoruz.

Arka parça için örgü şişlerimize 50 ilmek atarak 11 cm haraşo örgü ile devam ediyoruz. Örgümüzün boyu toplam 21 cm olduğunda, yaka için tam ortadaki 10 ilmeği tek seferde kesiyoruz. Kol oyuntusu yüksekliği 14 cm olduğunda bütün ilmekleri keserek parçayı tamamlıyoruz.

29 ilmek ile kolları örüyoruz. Kol boyu 19 cm olduğunda yanlardan sırasıyla 3+2 ilmek kesiyoruz ve 10 cm tamamlanana kadar 1’er ilmek kesmeye devam ediyoruz.

Bütün parçaları hazır hale gelen hırkamızı dikişle ekliyoruz. Yaka çevresi, kol ağızları ve etek kısmına tığ ile bir sıra sık iğne geçiyoruz. Son olarak da düğmelerini dikip, hırkamızı tamamlıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir