Kolay Tığ işi Bebek Battaniyesi Yapılışı

Kolay Tığ işi Bebek Battaniyesi Yapılışı

tığ işi kolay battaniye

Tığ işi kolay bebek battaniyesini anlattığımız zaman bu muymuş diyeceksiniz. Bu kadar kolay nasıl böyle güzel duruyor 🙂 Bu modeli seviyorum çünkü anlatırken bile çok kolay.

Ne kafa karıştıran sıra numaraları var ne de sayılar belli bir model çizgisi, hiçbir şey yok , Hepi topu tekli trabzan ( yalancı sık iğne diğer adı) , ve ikili trabzan ( iki kerede çekilen trabzan). Bu kadar. 

Fotoğraf yakından çekilmiş kenar oyasını görebiliyoruz net bir şekilde. Onu da anlatacağız. 

aynı deliğe 6 trabzan yapıyoruz 3 kerede çekilen trabzan. iki delik sonrasına yalancı sık iğne (tekli trabzan)  ile batıyoruz yalancı sık iğnemizi yapıp  iki delik sonrasına 6 trabzan 3 lü. böööyle sıra sonuna kadar demiycem 🙂 battaniyenin etrafı tamamen kaplanana kadar devam ediyoruz. 

şablon tığ işi battaniye

** Şablonda ;  1R , 2R diye belirtilen sıra dır. 1.sıra  2.sıra  şeklinde..

Battaniyenin yapılışı : İstediğimiz uzunlukta bebek battaniyesi için genelde 90- 100 zincir arası atılır ben 100 zincir atıyorum büyük seviyorum biraz. Sarıp sarmalamak istiyorum. zincirleri atıyoruz bir tekli trabzan bir ikili trabzan yaparak sıra sonuna geliyoruz 3 zincir ile yukarı çıkıyoruz. Teklinin üzerine ikili trabzan , ikili trabzan üstüne tekli trabzan gelecek şekilde ikinci sırayı işliyoruz. ( şiş ile örgüdeki pirinç örgü gibi düşünün. bir sırada ters işlediğimiz ilmeği öbür sırada düz işliyoruz ya aynen öyle ) hep bu şekilde olacak şekilde ve battaniyemizin boyu enine denk olana kadar örüyoruz. Sonrada anlattığım ve şekilde görülen kenar kısmını yapıyoruz. 

Herkese kolay gelsin. 

 

Bir cevap yazın