Limon Çekirdeği Nasıl Ekilir?

Bu sene hayat bilgisi kitaplarında ilkokul 2.sınıf olanlarda tohumlar bitkiler ekim yapmak gibi konular vardı. Tabi örnek olarak domates tohumu ekimi, limon ağacı için limon çekirdeği nasıl ekilir sizlere anlatacağımız yöntem kitaplarda anlatılanlardan farklı ve kesinlikle doğru yöntem. Kitaptaki gibi yaptık bekle bekle olmadı bir türlü filizlenmedi. Çoğu kişi de yapamadı. Onun yerine nane, biber ekip götürdük okula.

Limon çekirdeği ekmek için öncelikle limon çekirdeğinin en dış kabuğunu kesmeniz gerekiyor. Limon çekirdeklerini dışarıdan aldığınız güzel cins sulu limonların içinden çıkaracağınız limon çekirdeklerini kullanabilirsiniz. Beyaz kabuğunu kesince içinden koyu kahverengi kabuklu bir iç ortaya çıkacak. Kalın beyaz kabuğu kestiniz o kahverengi çekirdek içini tohum olarak kullanacaksınız , dilerseniz onu da soyabilirsiniz ama gerek te yok kendisi soyuluyor filizlenince.

Neyse, o kahverengi kısımı ıslattığınız havlu kağıt peçete içine belirli aralıklarla koyun 3cm olsun araları , fazla fazla kullanmayı peçeteyi 2-3 yaprak havlu kağıt kullanmanız yeterli olacaktır. Yukarıdaki resimdeki gibi  buzdolabı poşeti içine koyun ıslatıp iyice ıslansın peçete , buzdolabı poşeti içindeki havanın hepsini alın. Üzerine bastırarak alabilirsiniz. Bu şekilde güneş almayan çok sıcak ya da çok soğuk olmayan bir yerde ( ben mutfak dolabında sakladım kapağı hafif aralık bıraktım , ışık almayan gölge kısıma koydum) saklayabilirsiniz.

Bu limon çekirdeği tohumu 15 gün kadar duracak dolapta ve sonra sizin de dışarıdan görebileceğiniz şekilde filizlenecek yeşillenecek. dışarından görebileceğiniz kadar minik yeşil dal çıktığını göreceksiniz limon çekirdeği içinden. Aşağıdaki resimlerde gördüğünüz gibi olacak.

Bu haldeyken toprağa ekebilirsiniz. Her biri ayrı bir limon çiçeği tohumudur. Limon ağacınız olması için limon fidesi yapmanız gerekiyor öncelikle ve bu çekirdek filizlenmiş. Ekebilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir