Mor Lahana Satalası Kış Salatası

Mor lahanayı bilirsiniz çok güzel bir salata ve soğuk meze sebzesidir. Lahanayı farklı tariflerde mor renginden faydalanarak görsel şovlar yapabilirsiniz. Ayrıca lahanaya limon sıkarsanız rengi kırmızı olacaktır. Limondaki asit lahana ile birleşince kırmızı renk ortaya çıkarır.

smart

Mor lahana salatası yapmak için öncelikle lahanayı ikiye kesin dik olarak. İnce ince doğrayın ve bir kaba alın üzerine bolca tuz dökün iki tatlı kaşığı kadar. Sonra biraz sirke dökün 1 tatlı kaşığı kadar. Bu şekilde beklesin 10 dakika. Sonra elinizde ovun ve yumuşamasını sağlayın. İncecik doğradığınız sirke ve tuzlu karışımı elinizle ezin karıştırın ovun. Yumuşayacak 2 dakika sonra. Sonra bol su ile yıkayın. Ve bir süzgecin içine koyun. elinizle ara ara bastırın fazla suyu çıksın aksın.

Daha sonra içine koyacağınız , yeşillikler, mısır , havuç rendesi , turp rendesi gibi diğer sebzeleri hazırlayın. Tüm salatalarınıza elma sirkesi 1 tatlı kaşığı koymayı unutmayın. Sağlık açısından mikropların öldürülmesi bağırsaklarımızın temizlenmesi açısından çok önemli hem bu küçük miktar hiç tat değişikliği yapmıyor. Sirke tadını sevmeyen biri olarak anlamıyoruz bile salatalardaki sirkeyi. Bol nar ekşisi dökün çok yakışıyor salatalara. Nar ekşili sos değil nar ekşisi almaya dikkat edin çünkü ikisinin tadı biraz farklı.

Yeşilliklerinizi yıkarken önce suda bekletin ve bu suya yarım çay kaşığı tuz ve iki tatlı kaşığı sirke koyun . Üzüm ya da elma sirkesi olması farketmez. Sirke sayesinde hem toprakları kumları kendiliğinden dökülüyor hem de minik göremediğimiz kurtlar varsa böcekler varsa hemen bitkiyi terk ediyor . 4-5 su yıkayın yeşilliklerinizi. İlacından kumundan ve böceklerinden arınmış olur.

Mor lahanayı bu işlemlerden geçirdikten sonra süzme yoğurtun içine de koyabilirsiniz, soğuk meze olarak salata olarak tüketebilirsiniz. Yoğurdun içine 2 yemek kaşığı mayonez, tuz ve sarımsak koyarsanız lezzetli bir salatanız olur. Üzerine azıcık zeytinyağı görsellik katarsınız, nane ve pul biber biraz mısır taneleri ile renkli güzel ve lezzetli bir soğuk meze salata hazırlamış olursunuz. Misafir menüleri, misafir sofralarının vazgeçilmez lezzetli tercih edilen yoğurtlu salatasıdır.

Afiyetler olsun.

Bir cevap yazın