Mozaik Model Kolay Koltuk Şalı Nasıl Örülür

Mozaik Model Kolay Koltuk Şalı Nasıl Örülür

Çok kolay bir model koltuk şalı . Görünüşü çok havalı bu nedenle zor gibi duruyor ama başlayınca yapmaya çok kolay koltuk şalı örmesi. Mozaik motif yapılışını resimli ayrıntılı anlatımı ayrıca videolu anlatımlı olark sizlere sunuyoruz. Kolay gelsin..

koltuk-sali-modeli

koltuk-sali-1

İstediğiniz renkleri harmanlayabileceğiniz bu açıdan özgür olduğunuz ve modeli bakımından da şık olan bu koltuk şalını ev dekorasyonunda kullanmak için sabırsızlanıyorum.. Her eve farklı renk gider.. Bizim eve sütlü kahve , krem , kahverengi renkleri uyum sağlar.

Koton ip, 3,5 numara tığ.

Sihirli halka yapıyoruz. 2 li trabzanlar yapıyoruz 4 tane. 2.renge geçiyoruz ve hep ön yüzde çalışıyoruz bu şalı. İpliğimizi her seferinde koparıyoruz. Bir sıra dıştan bir sıra içten alarak çalışıyoruz. Mavi rengi içten alarak çalışıyoruz.

sal-1

koltuk-sali-3

2 tane 2 li trabzan 2 zincir 2 adet 2 li trabzan yapıyoruz

yandaki boşluğa tığı arkadan sokuyoruz sonra sihirli halkanın ortasına batıyoruz.tığa ip al arkadan ve çek .. resimde sıraladım hareketi.

koltuk-sali-2

koltuk-sali-3 koltuk-sali-4 koltuk-sali-5 koltuk-sali-6 koltuk-sali-7

Hiç zincir atmadan köşesini yapmaya başlıyoruz. 2 trabzan yapıyoruz.köşesine.

koltuk-sali-8

koltuk-sali-9 koltuk-sali-10 koltuk-sali-11 koltuk-sali-12 koltuk-sali-13 koltuk-sali-15 koltuk-sali-16 koltuk-sali-114

koltuk-sali-17

sal2

Köşelere gelince hanım dilendi bey beğendi işi gibi 2 adet 2 li trabzan arada 2 zincir ve yine 2 adet 2 li trabzan yapıyoruz batacağımız zaman zincir atmadan batıyoruz. Bir renkte içten batıyoruz bir renkte dıştan batıyoruz. her seferinde ipleri koparıyoruz.

her sırada renk değiştiriyoruz.

koltuk-sali-18

minik boşluklara 1 tane 2 li trabzan  yapıyoruz.

koltuk-sali-19

aradaki boşluklara bakın tek tek 2 li trabzan  yapılıyor. ayrıca dıştan ve içten batmalar sırasında alt sıraya inildiğinden 2 li trabzan kısa gelir 3 kerede çekiyoruz 3 lü trabzanlar yapıyoruz. köşelerde hep 2 li ve arada hep 2 zincir.

sal3

koltuk-sali-20

yeşil-mavi-yeşil / tekrar maviye geçtik.  4. sıradayız yukarıdaki resimde; köşeyi yaptıktan sonra mavi ile 2 kez arkadan alınan trabzan yapıyoruz 2 tane boşluk oluştu oraya,  tek tek boşluklara 1 er tane 2 li trabzan yapıyoruz.

sal3 sal5 sal-4

koltuk-sali-21

koltuk şalının ucundaki kenar süslemesi :

3 zincir 1 sık iğne, 2 li trabzan 2 adet 2 zincir 2 adet 2 li trabzan , 3 zincir, 1 sık iğne, 3 zincir 2 adet 2 li trabzan 2 zincir 2 adet trabzan 2 li.

üstüne de aynı ilerleyeceğiz ancak tek fark 3 zincir yerine 5 zincir çekeceğiz. 3 sıra 5 zincirli kenarı yapalım.bunları yaparken sık iğne yapmıyoruz 5 zincir havada kalıyor. 3. sırasını yaparken hepsini bir araya topluyoruz. sık iğne ile. koltuk-sali-22

3.sırayı yaparken uçlardaki halkayı da yapıyoruz.

koltuk-sali-24

perde halkası olarak satılan yuvarlak halkaya 20 sık iğne yaparak dolduruyoruz. öncesinde 2 zincir çek halkaya 20 sık iğne yap sonra halkayı sık iğne çıkış noktasına birleştir.

koltuk-sali-23

Herkese kolay gelsin. gerçekten öğrenince kolay bir model çabuk ilerliyor ama sürekli iplik koparmak zorundayız ve iyi takip etmek zorundayız. koparılan ipliklerin düğümlerini iyi saklayın çünkü örgü koltuk şalı iki taraflı olarak kullanılıyor.

 

 

Bir cevap yazın