Örgü Baharlık Ceket Modeli Yapılışı

Örgü Baharlık Ceket Modeli Yapılışı

Baharlık kolay bayan ceket yapılışını anlatacağız size . Çok şık duruyor bu ceket. Dilerseniz kot pantolon üstüne giydiğiniz bir beyaz tshirt ile yada yazlık askılı elbiseler ile kullanabileceğiniz bu örgü bayan ceket modeli tam baharlık … 

Baharlık Bayan Hırka nasıl yapılır ;

Baharlık bayan ceket Malzemeler : 6 numara şiş, 1 ters 1 düz örgü tekniği kullanılıyor, orta kalınlıkta ip

Baharlık bayan hırka örülüşü ;

100 ilmek ile başlıyoruz. 50 cm oluyor. Burası kol ağzı olacak ikiye katlayacağız daha sonra. 1,5 metre uzunluğunda lastik örüyoruz . yani elimizde 100 cm ye 150 cm bir dikdörtgen oluyor.

bunu dikine yani 100 cm olan yerden katlıyoruz ve kenardan 33 cm sini dikiyoruz ( 150 cm olan yerden katlama yerinden )

Sonra 2 adet daha  parça örüyoruz 100 ilmek başlıyoruz yine ancak uzunluğunu 60 cm yapıyoruz.

Bedenlere göre örgüde kullanılan ilmek değişiyor sadece 150 cm ördüğümüz parçayı ;

Örgüde beden ayarlama ilmek sayısı , örgüde beden ile ilmek oranı bu ceket için ;

34-36 beden iseniz : 90 ilmek ile başlayın

38-40 : 100 ilmek

42-44 beden : 110 ilmel ile başlasın bu ceketi örmeye.

46-48 : 120 ilmek

Bu şekilde devam eder. Beden küçültmek için 10 ilmek azaltırız o şekilde öreriz. Beden büyütmek için 10 ilmek ekleriz. Bayan örgüleri genelde 38-40 beden üzerinden anlatılır. 

Kol Birleştirme : 24 cm yaka için boşluk bırakıyoruz önde tam ortada. ordan yakada 24 cm boş bıraktık ya onun 12 cm sine arkadan sağ kolu dikiyoruz, diğer 12 cm lik kısmına arkadan sol kolu dikiyoruz. Yani arkada dikiş birleşiyor. Birleşiyor ancak boydan boya dikilmiyor sadece kolların montajı yapılıyor dikiş kısmına yukarıya. arkada 12 cm diktikten sonra 30 cm daha dikip katlıyoruz yukarıdan dikmeye devam ediyoruz kolu . yaka kısmına da kol dikişi var. Ön kısımdaki kol dikişi 30 cm uzunluğunda. 

Resimleri inceleyerek de baharlık bayan ceketinin dikiş birleştirme kısımlarını nasıl yapacağınızı tam olarak anlayabilirsiniz. 

Sitemizde farklı örgü modelleri yapılışları da bulunmaktadır. Ana sayfadan örgü yapılışlarına bakabilir beğenip yaptıklarınızı bizimle paylaşabiliriz yayınlamaktan mutluluk duyarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir