Örgü Başak Modeli Battaniye Yapılışı

Örgü Başak Modeli Battaniye Yapılışı

Bu bebek battaniyesini yabancı bir siteden almıştım. Sizler için dün çevirmeye çalıştım. Şimdi de anlatmaya çalışacağım. İnşallah başarılı olabilirim. Çok hoşuma gitti. Örmesi de çok keyifli. Battaniyemiz için koton bir ve 3.5 mm tığ gerekli. Öncelikle 125 zincir çekerek başlıyoruz.

1.sıra: 4 tane 2li trabzan yapıyoruz,2 zincir çekip 3. zincirin üstüne sık iğne ile bağlıyoruz. Tekrar 2 zincir çekip 3. zincirin üzerine 3 tane 2li trabzan yapıyoruz.2 zincir çekip aynı yuvaya bir trabzan daha yapıyoruz. Ve yanındaki zincirlere 2 trabzan daha.Tekrar,2 zincir çekip 3. zincirin üstüne sık iğne ile bağlıyoruz ve 2 zincir çekip 3. zincirin üzerine 3 tane 2li trabzan yapıyoruz.Bu işlem sıra sonuna kadar devam ediyor.

2.sıra: 3 zincir çekip dönüyoruz. Resimde görüldüğü gibi her bir trabzana (3 tane) batıyoruz. 2 zincir çekip diğer trabzana atlayıp aynı işleme devam ediyoruz. 2 zincir çekip ortaya sık iğne ile bağlıyoruz. Tekrar zincir çekiyoruz. 3 trabzan yapıp 2 zincir çekiyoruz. Diğer trapzana atlıyoruz. 3 trabzan yapıyoruz. 2 zincir çekip sık iğne ile bağlıyoruz.

3.sıra: 3 zincir çekip dönüyoruz.2li fıstık yapıyoruz. 1 zincir çekip bu defa önden üst resimdeki gibi batıp 6 tane trabzan yapıyoruz.1 zincir çekip 2li fıstık yapıyoruz. 2 zincir çekip aynı yere bir fıstık daha yapıyoruz. 1 zincir çekip 6 trabzan yapıyoruz, bir zincir, 1 fıstık, 1 zincir 1 trabzan yapıp bitiriyoruz.

Ön sırada iken önden alttan alıp batıyoruz arka sıra da iken yine önden geçiriyoruz tığımızı.

 

Anlatım biraz karışık gelebilir. Ama elinize aldığınızda kolaylıkla öreceksiniz. Şimdiden kolay gelsin…Battaniyenin bitmiş hali daha da güzel. Her renk yapabilirsiniz. Çok şık ve zarif bir model.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir