Örgü Bayan Yelek Yapılışı Anlatımı

Örgü Bayan Yelek Yapılışı Anlatımı

Bambu antibakteriyel yazıyordu.Ama örmesi çok zevkli bir ipti,yaklaşık 400 gram iple ve 3.5 numara şişle ördüm bu yeleği.

Modele yakadan başladım,haroşa örerek ve kol yanlarından artırma yaparak devam ettim.Kol için ayırdığım ilmekleri ipe dizdikten sonra ön ve arkayı beraber örmeye devam ettim.Bu arada modelimi yerleştirdim.

Beden kısmı bitince kolları sırayla ördüm.Örgü biraz uzayınca sıkıldım ,kollarını kısa yaptım.Aslında uzun olsa çok şık bir hırka olabilirdi. Zevkinize ve sabrınıza kalmış 🙂

Bayan yelek modelinin açıklaması : Yeleğe 160 ilmekle başlanıyor.Her iki taraftan da haroşe örülerek 9 sıra tamamlanıyor.Ardından artırma sıralarına başlanıyor.ilmeklerin ayrımı şu şekilde yapılıyor:Örgünün ön tarafından 37 haroşe ör,1 artır,1 düz,1 artır,16 haroşe,1 artır,1 düz,1 artır,50 haroşe,1 artır,1 düz,1 artır,16 haroşe,1 artır,1 düz,37 haroşe örülür.Arka sıralar hep haroşe örülür.Kol ayrımlarının her iki tarafında bulunan düz ilmeklerin iki yanından da her ön sırada artırma yapılr.27 artırma sırası örüldükten sonra kol kısmında bulunan ilmekler ayrı bir ipe dizilir.İlmeklerin kaçmaması için ip düğümlenir.Ön  parçalar ve arka kısım aynı anda örülür.2 sıra haroşe ördükten sonra ajurlu modele geçilir:
Ön parçalarda yanlardaki 10 sıra hep ters örülür.Belli aralıklarla düğme için istenilen sayıda ve aralıkta ilikler açılır.Arka sıralar hep ters örülür.
Modelin kurulumu şöyle sıralanır:
1.sıra:Ön yüzden,10 ters,3 düz ,*1 artır,3 düz,3 topla,3 düz,1 artır,1 düz*iki yıldız arası 21 kere tekrarlanır,sonra 2 düz,10 ters örülür.
2.sıra:10 ters,4 düz,*1 artır,2 düz,3 topla,2 düz,1 artır,3 düz*,iki yıldız arası 21 kere tekrarlanır,sonra 1 düz,10 ters.
3.sıra:10 ters,5 düz,*1 artır,1 düz,3 topla,1 düz,1 artır,5 düz*,iki yıldız arası 21 kez tekrarlanır,sonra 10 ters
4.sıra:10 ters,6 düz,*1 artır,3topla,1 artır,7 düz*,iki yıldız arası 21 kez tekrarlanır ,yalnız sondaki 7 değil 6 düz örülür,sonra 10 ters.
5 ve 6. sıralarda hep ters örülür.Sonraki sıralarda hep ilk 6 sıra tekrarlanır.İstenilen uzunluğa gelince 6 sıra haroşe örülür ve ilmekler kapatılır.
Kol için ayrılan ilmekleri misinalı şişe geçirerek aynı mantıkla modeli kurun.Kollarda yanlardaki ilmekleri düz örerek araya 6 tekrarlı modeli yerleştirin.Aralıklı olarak her iki yönden 5’er ilmek azaltın.İstenilen kol boyuna gelince 6 sıra haroşe örün ve ilmekleri kapatın.Kol kısımlarını yanlardan dikerek örgüyü tamamlayın.

Bu model bütün olarak örüldüğü için epey zahmetli oldu benim için,size de zor gelirse ön ve arka parçaları ayrı ayrı örebilir ve sonra yanlardan dikerek birleştirebilirsiniz.Yapmak isteyenlere kolay gelsin:)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir