Örgü Bebek Ceketi Yapılışı

Örgü Bebek Ceketi Yapılışı

Örgü bebek ceketi yapılışını ayrıntılı resimlerle birlikte açıklayacağız. Örgü çocuk ceketi yapılışı olarak da kullanabilirsiniz tarifi büyütmeniz yeterli, örgü modellerinde tarifi büyütürken her bir yaş için çocuklarda 5 ilmek , yetişkinlerde 10 ilmek arttırıyoruz.

Örgü çocuk ceketi modeli yeni başlayanlar için ideal bir başlangıç örgü modelidir. Çok kolay örgü ceket yapılışı çünkü tek bir örgü ile haraşo örgü ile yapılıyor.

Beğendiğiniz ipleri kullanabilirsiniz bu örgüde. Ama modelde YarnArt Jeans kullanılmış. % 55 pamuklu , % 45 akrilik bir iplik. Eğer çevrenizde YarnArt bulamazsanız bu özellikte ipler tercih edebilirsiniz. 4 mm şiş kullanabilirsiniz. Ben genelde misinalı dairesel şişleri kullanıyorum örgülerimde. Daha rahat oluyor. Ve 4 büyük çıtçıta ihtiyacınız olacak.

Şişimize 49 ilmek atarak başlayalım. Daha sonra 15 cm önden ve arkadan düz örgü örelim. Haraşo örgü modeli yapıyoruz. Yaklaşık 46 sıra yapıyor. Daha sonra kenar kısımlarından sağ taraftan 5 , sol taraftan 5 ilmek keselim ve ilmek sayısını 39 a indirelim. 10 cm daha kalan ilmekleri örmeye devam edelim. Yaklaşık 34 sıra. Toplamda arka uzunluk 25 cm. 80 sıra oluyor.

Sağ ön için şişe 37 ilmek atıp 15 sıra haraşo örgü örelim. Yaklaşık 46 sıra. Daha sonra kenar kısmından 5 ilmek keselim. 32 ilmeğimiz kaldı. 5 cm bu şekilde kalan ilmekleri örelim. Yaklaşık 16 sıra. Daha sonra boyun için olan kısmı keselim. Aşağıda fotoğrafta gördüğünüz gibi 18 ilmek keselim. Boyun için. Kalan 14 ilmeği örelim. Boyun kısmından kesme işlemine 2 ilmek kes ve 1 ilmek kes olarak devam edelim. Şişte 11 ilmek kaldı. Arka kısımla eşit uzunlukta olacak şekilde kalan ilmekleri örelim. Sol ön için aynı şekilde simetrisini örelim.

Kol için 33 ilmek ile başlayıp 20 sıra haraşo örelim. Daha sonra fotoğraftaki gibi örmeye devam edelim. Aynı şekilde 1 kol daha öreceğiz.

Ön ve arka kısımları omuz kısmından karşılıklı olarak birbirine dikelim.

Aşağıda fotoğrafta gördüğünüz gibi yaka kısmından ilmek çıkartıp şişimize takalım ve aynı örgü modelinden örelim. 58 ilmek çıkartmış olacağız.

Yakayı ördükten sonra kolları dikelim.

Kol manşetlerini katlayıp dikelim. Biz sizlere modelin teknik olarak nasıl yapıldığından bahsettik. Sizler örmek istediğiniz bedene uygun şişinize ilmek atarak başlayabilirsiniz. Kolay ve oldukça şık bir model.

 

Bir cevap yazın