Örgü Çanta Yapılışı

Örgü Çanta Modeli Nasıl Örülür ?

Bunun için evde kalan iplerinizi kullanabilirsiniz. Ya da renkli ipler alabilirsiniz. Tur başlarında renk değiştiriyoruz. İstediğiniz gibi kullanın ister yünlerinizi koyun isterseniz dışarı çıkarken kullanın tam baharlık…

İlk olarak 4 zincir çekerek başlıyoruz.

1.tur : 3 zincir ve yanına 10 trabzan yapalım. Başta çektiğimiz 3 zincire ilmek kaydırma ile bağlayalım.

2.tur : 3 zincir çekelim ve yanına bir trabzan yapalım. Daha sonra her bir trabzan üzerine 2 kez batıp trabzan sayımızı 22 ye çıkartalım.

3.tur : Bu turda ise yine 3 zincirle başlıyoruz. Bir ör bir arttır ile trabzan sayımızı 33 e çıkartıyoruz.

4.tur : 3 zincirle başlayıp bu turda iki ör bir arttır olarak örgümüze devam ediyoruz. 44 trabzan olacak.

5. tur : Bu turda da 3 zincirle başlayıp üç ör bir arttır olarak devam ediyoruz. 55 trabzan olacak.

6.tur : 3 zincirle başlayıp bu turda dört ör bir arttır olarak örgümüze devam ediyoruz. 66 trabzan olacak.

7.tur : 3 zincirle başlayıp bu turda beş ör bir arttır olarak örgümüze devam ediyoruz. 77 trabzan olacak.

8.tur :3 zincirle başlayıp bu turda altı ör bir arttır olarak örgümüze devam ediyoruz. 88 trabzan olacak.

9.tur : 3 zincirle başlayıp bu turda yedi ör bir arttır olarak örgümüze devam ediyoruz. 99 trabzan olacak.

Çantanın üst bölümü için bu turda farklı bir renkle ilk trabzanın üzerine ipimizi sabitleyelim. 3 zincir çekelim. Daha sonra her bir ilmek üzerine bir trabzan yapalım. Son ilmeği başta çektiğimiz 3 zincire bağlayalım. 99 trabzanımız olacak. Her turda renkleri değiştirerek 18 sıra arttırma ve eksiltme yapmadan örelim.

Kenar oyası için farklı bir renkle ilk trabzan üzerinde ilmek alarak ipimizi sabitleyelim. Şimdi sırası ile tekli trabzan, ikili trabzan ve sık iğne yapıp ilk yaprağı bitirelim. Sıra sonuna kadar aynı işleme devam edelim.

Çantamızın kulpları için yine her sırada renk değiştiriyoruz. 82 zincir çekiyoruz. 2. zincirden başlayarak her bir ilmek üzerine sık iğne yapıyoruz. Aynı işlemi 9 sıra olacak şekilde örüyoruz.

Çiçekler için 8 farklı renk kullanarak 8 farklı renkte çiçek yapıyoruz. 4 zincir çekiyoruz. 3 zincir çekip yanına 11 trabzan yapıyoruz. Daha sonra sırası ile aynı yere tekli trabzan ve ikili trabzan yapıyoruz. Diğer ilmeye geçip bir ikili trabzan, bir tekli trabzan yapıp ilmek kaydırma ile bitiriyoruz. Sıra sonuna kadar aynı işlemi tekrar ediyoruz.

Yapraklar için 8 zincir çekiyoruz. 2. zincirden başlayarak sık iğne, tekli trabzan, ikili trabzan, üçlü trabzan, ikili trabzan, tekli trabzan ve sık iğne yapıyoruz. 2 zincir çekip piko noktası oluşturmak için batıyoruz. Yaprağın diğer tarafına geçip aynı işlemi tekrar ediyoruz. Ve yaprağı bitiriyoruz.

Şimdi çantamızın montajına geçiyoruz. Kulplarını ve çiçekleri çantanın üzerine dikiyoruz. Ve çantamızı bitiriyoruz.