Örgü Dikişsiz Bebek Yeleği Yapılışı

Kolay Dikişsiz Bebek Yelekleri Örgü Modelleri Anlatımlı

Modelde % 25 yün % 75 akrilik bir ip kullandık. 2.3 – 3 mm şiş kullanabilirsiniz. Şiş numaraları kullanacağınız ipin kalınlığına göre değişecektir. Aynı şekilde ilmek sasıyı da. İp kalınlaştıkça ilmek sayısı azalır.

Çocuğunuzun bedenine göre ayarlayabilirsiniz. Daha önce giydiği bir yeleği, kazağı ölçü olarak kullanabilirsiniz. Hediye etmek için de bu yelek modeli oldukça güzel. Modeli aşağıdaki şemaya uygun olarak örüyoruz.

 

Modelde düz örgü, ters örgü, haroşa ve desenli bir model kullanıyoruz. Desen için ters başak örgü modelini kullanabilirsiniz. 96 ilmek atarak başladık. Yanlardan 2 şer ilmek kenar için örüyoruz. Arada kalan 92 ilmeğimiz ana kısım. 8 tur haroşa olarak örüyoruz.

Bundan sonra 68 sıra olana kadar 2 kenar oyası, 6 haroşa, 80 düz örgü ( bu kısım 1 sıra düz 1 sıra ters olarak örülecek, önden düz örgü olarak görünecek ), 6 haroşa 2 kenar olarak örüyoruz.

69- 76 tur arasını 2 kenar, 24 haroşa , 44 düz örgü, 24 haroşa , 2 kenar olarak örüyoruz.

77- 122 sıralar arasında ise kenarlardan 18 er ilmek kesiyoruz. 2 kenar , 6 haroşa , 44 düz , 6 haroşa , 2 kenar olarak örüyoruz.

123-130 arası 2 kenar , 56 haroşa , 2 kenar olarak örüyoruz.

131 – 184 arası vereceğimiz grafik gibi örüyorsunuz. Farklı bir desen uygulaması da yapabilirsiniz. Delikli modeli uygularken kenar kısımlardan kenar ilmekleri örmeyi unutmuyoruz.

 

Delikli kısmı bitirdikten sonra 8 sıra horaşa örüyoruz. Ve fotoğrafta gördüğünüz gibi kenar ilmekler, orta ilmekleri düz örerek ilerleyip bitiriyoruz.

Biraz karışık gelmiş olabilir. Ama kolay bir model. Şimdi resimlerde gördüğünüzde daha iyi anlayacaksınız.

 

Bir cevap yazın