Örgü Gelin Şalı Yapılışı

Örgü Gelin Şalı Yapılışı

2016-yazlik-orgu-sal-modelleri-yapilisi

Herkes için özel olan o günde el emeğiniz ile gelinliğinizi süslemek istemez misiniz. Bence bu çok güzel olurdu. Güzel de bir hatıra. Örgü gelin şalı modelleri dersek sitemizde de çok fazla görsel bulabilirsiniz.

Örgü gelin şalı yapılışını da anlatmak istedik. Bu modeli farklı renklerle ve iplerle uygularsanız günlük kullanıma uygun yazlık şal yapmış olursunuz. Her halükarda bu şal modelini değerlendirebilirsiniz. Bayan şal modeli yapılışı olarak hazırladık konuyu ama küçük kız çocuk şal yapılışı olarak da kullanabiliriz bu örgü şal modelini. renk ve süsleme değişirse elbiselerinin üzerine harika bir yazlık şal modeli olur.

Yapacak olanlara kolay gelsin.

Örgü gelinlik şal modeli yapılışı için malzemeler: 3,5 no tığ , kırçıllı ip, ince ip

öncelikle bir ip yardımı ile boyun ölçümüzü alalım. cm olarak ölçelim ipi ona göre o kadar cm uzunluğunda zincir çekelim.

üzerine3 lü trabzan yapalım her zincire 1 adet bundan 3 sıra yapalım. zinciri kırçıllı ip ile çekelim ve onun üzerine trabzan yapalım. yada 3-4 sıra trabzan taban yapalım üzerine kırçıllı ipi dikelim.

Hangi şekilde yapabilirseniz yapın resimdeki şal  modelinden tarif çıkardım.

“2 trabzan(3 kerede çekilen trabzan tüm örgüde aynı) ,3 zincir , aynı deliğe 2 trabzan yaptıktan sonra,  3 zincir , 4 zincir atla 5.ye bat” tırnak içini tekrarla sıra sonuna kadar

5 sıra bu şekilde devam et. aşağıdan yukarıya 5 adet 2 li trabzan saydıktan sonra yeni sıraya geç.

“3 trabzan, 4 zincir , aynı deliğe 3 trabzan yapılır sonra 4 zincir çekilir , 4 zincir atla 5.ye bat” sıra sonuna kadar aynı işlemleri yap tırnak içindekileri uygula.

bu sıradan da 5 adet yap. örgüde toplam 10 sıra olunca aşağıdaki açıklamaları uygula,

“4 trabzan 5 zincir aynı deliğe 4 trabzan daha, 5 zincir ve aşağıdan 5 zincir atla ” tırnak içini uygula sıra sonuna kadar ve sonra ki sıralarda.

bundan da 4 sıra yap. ipi değiştir son sırayı aynı şekilde ama farklı ip ile kırçıllı ip ile ör.

Bir cevap yazın