Örgü Işık Topu Yapılışı Anlatımı

Örgü ışık topu yapılışı için dantel örgü modeli yapımını da öğrenmemiz gerekiyor. Dantel örnekleri ve modelleri yapılışı anlatımları sizlerle daha önce paylaşmıştık. Şimdiki örneğimiz de dantel motifleri ile yapılan çok güzel bir dekoratif çalışma. İstediğiniz motif ile yapabilirsiniz. Kendi bildiğiniz önceden yapılışına hakim olduğunuz bir dantel örneği motif ile yapabilirsiniz. Tığ ile ipten lamba  yapılışı nı sizlerle paylaşmıştık. Artık ipler ile dekoratif tabak yapılışı nı da sizlerle daha önce paylaşmıştık. Dekoratif çalışmalara çok güzel bir örnektir.

İstediğiniz sizin beğenerek ördüğünüz bir örgü dantel motifini top şeklinde örebilirsiniz. İçine ışık koyduğumuzda Işık Topu nu yapmış oluyorsunuz. Işık aksesuarını elektrikçilerden ya da internetten bulabilirsiniz. Eski dantelleri değerlendirmek için ışık topu haline getirebilirsiniz. Tutkal yaparak danteli tutkallı suyun içine koyup karıştırıyoruz iyice ıslanmasını sağlıyoruz. Bir kalıba koyduğumuzda o kalıbın üstünde kurutuyoruz ve kuruduktan sonra alıyoruz artık şekli değişmiyor. Şimdi ısınmayan bir ampül ve ışık sistemini almak kalıyor geriye. İçine monte edip top şeklinde aydınlatma ışığını koyabilirsiniz.

Işık topu yapılışı için hemen malzeme listesi ile başlayalım. Pamuklu iplik, tığ, balon, tutkal, karıştırma kabı, led ışıklar. Malzemeler hazırsa önce motifin nasıl yapıldığını görelim.

Sihirli halka içine 5 sık iğne yaparak başlıyoruz. Ve aşağıdaki adımları takip ediyoruz.

Şimdi de tutkallama işleminin nasıl yapıldığını görelim. Balon şişirip balonu kalıp olarak kullanıyoruz iyice kuruduktan sonra balonu patlatıyoruz.

Bu işlemlerden sonra da ışık topu hazır oluyor. İsterseniz çocuk odası gece lambası olarak kullanabilirsiniz. Örgü gece lambası ışık topu yapılışı arıyorsanız tam da size göre bir tarif oldu. Renkli iplikler ile de örebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın