Örgü Kız Bebek Süveteri Yapılışı

Bu modeli kız bebek elbisesi modeli olarak da kullanabilirsiniz. Boyunu daha uzun örüp kız çocuklarına güzel elbise olur. Kısa yaparsanız resimdeki gibi süveter olur.

Kız bebek süveteri yapılışı anlatımı :

ön ve arka ayrı ayrı örülüp yanlardan ve omuz başlarından dikiliyor. ipin kalınlığına göre ve tabi yaşa göre ilmek sayınızı ayarladıktan sonra( öreceğiniz bedenin cm hesabını biliyorsanız ipliklerin üzerinde kaç numara şiş ile örüp kaç ilmek atarsanız 10 x 10 ölçüsüne ulaşacağınız yazılıdır.) alttan başlıyorsunuz.

koltuk altına gelince ipi değiştirip kesmeden devam ediyorsunuz. ikinci ipiniz kalın ise kesme işlemi yapabilirsiniz de(3-5 ilmek). ikinci ip daha ince ise kesme yapmasanız da kesilmiş gibi oluyor, daha hoş duruyor( ilk resimdeki gibi). yaka kısmına gelince ortadan istediğiniz açıklıkta ilmek kesip omuzlarıda sırayla örüyorsunuz. arka kısımdada aynı işlemi tekrarlıyorsunuz.

benim burda yaptığım ilk süveter kalın iple. şimdi tam hatırlamıyorum ama 5-6 numara ille ördüm. 0-6 ay için: 40 ilmek yeterli. bittikten sonra boyun kısmına: tığ ile 5-10 arası zincir çekip hemen önüne battım. bu şekilde zincirlerle oluşturduğum halkalarla hoş bir hava katmış oldum. örgüm düz olmasın diye haroşa örgü ile arada değişiklikler yaptım. sonuç; karşınızda.

ikinci resim:  3 numara şiş ile 70 ilmekle başladım. haroşa devam ettim. yukarda tarif ettiğim gibi iki parçayı örüp  bitirdikten sonra ön tarafa elimde kalan ufak artık iplerle çiçek işledim. sap kısmını kurdeleyle bağlayınca oldu size şık bir demet.

umarım siz de bir tane denersiniz. lütfen içinizdeki sesi dinleyin. ve yaptıklarınızı benimle paylaşırsanız hatta resimlerseniz sevinirim. yorumlarınız ve emekleriniz benim için çok değerli.

 

 

Bir cevap yazın