Örgü Kız Çocuk Etek Yapılışı

Örgü Kız Çocuk Etek Yapılışı

örgü etek 7

Kızımın isteği üzerine ona etek örmeye karar verdim. Kahverengi olsun diye ısrar etti. Size nasıl etek örülür ayrıntılı şekilde anlatacağım , kolay kız çocuk etek yapılışını anlatacağım resimlerle de destekleyeceğim, bir çok örneğe baktıktan sonra en kolayı ile başlamak istedim kafam da bir tane daha örnek var ve onu da deneyeceğim onuda ortancaya 🙂

örgü etek 9

Pembe diye seçtiği lila rengi yeni eteğin ipi … yeşil de kelebek çiçek yapacağım…

tabii ki oğluşu atlamayacağım ona da yelek öreceğim erkek çocuk yeleği öreceğim ata yelek modeli diye geçiyor sitede arama butonundan aratırsanız çıkar . Arama butonu sağda üstte yazımın sağ yanında. O da çok şık onun için biz sütlü kahve renginde bir yün aldım. Bu arada alize extra isimli yünü beğendim kayıyor sanki şiş üstünde . Reklam gibi oldu ama ben de isterim insanlar doğru şekilde çıkarsız beğendikleri şeyi söylesin ki başkaları da  faydalansın.

Evet örgü çocuk etek yapılışına gelirsek ; kızlar volanlı etek yanı çan etek tarzı ve daha da dalgalanan etek modellerini beğeniyorlar. ben de buna uygun bir model çalışmak istedim. 4 yaş, 5 yaş, 6 yaş, 7 yaş kız çocuk etek yapılışı diyebiliriz.

örgüde geri dönüşler sırasında bu şekilde delikler oluşuyor bunlar normal. düz örgü yapacak olursanız daha çok belli olacaklardır. haraşoda belli olmuyor fazla.

örgü kız çocuk etek yapılışı malzemeler : akrilik yün, 4 mm şiş , haraşo örgü tekniği

65 ilmek ile başlıyoruz. 4 haraşo sırası ördükten sonra

5.sıra: 40 ilmek örüp 25 ilmeği şişte örmeden bırakarak geri dönüyoruz. ( yani 40 ilmeği tekrar örüyoruz)

6.sıra : 20 ilmek örüyoruz ve geri dönüyoruz ipin yönünü de değiştirip tekrar 20 ilmeği örüyoruz.

7.sıra : 4 sıra haraşo örüyoruz yani  7- 8 – 9 – 10 . sıralar hepsini örerek ilmeklerin sıra başından sonuna kadar haraşo örüyoruz.

11. sıra : (5.sıra ile aynı ) 40 ilmek örüp 25 ilmeği şişte örmeden bırakarak geri dönüyoruz. ( yani 40 ilmeği tekrar örüyoruz)

12.sıra: (6.sıra ile aynı) 20 ilmek örüyoruz ve geri dönüyoruz ipin yönünü de değiştirip tekrar 20 ilmeği örüyoruz.

13. sıra: 4 sıra haraşo örüyoruz..

 

Örgümüz sürekli bu sıraları takip ederek aynılarını yanı 5-6-7. sıraları tekrarlayarak devam ediyor .

eteğin süslemesi ve bel kısmı dikiş kısmı oraları tamamlayınca paylaşacağım. Bu konu henüz bitmedi resimlerle ve açıklamalarla geri döneceğim …

Tabii ki süsleme evdeki farklı renk iplerinizle yapabildiğiniz küçük çiçek motifleri, kalp, çilek motifi, yıldız motifi yaparak yani tamamen size kalmış şekilde olacaktır. Burada sadece örnek olarak bizim yaptığımızı göreceksiniz. Motiflerin yapılışları da sitemizde var..  Bakalım bizim etek nasıl görünecek , sizinkinin de resimlerini istiyorum .. 🙂

elisidukkanim@gmail.com

Herkese kolay gelsin sevgiyle örün, sağlıkla giydirin ..

 

 

Bir cevap yazın