Örgü Şal Yapılışı Anlatımlı

Örgü Şal Yapılışı Anlatımlı

sal-1

Bayan şal yapılışı resimlerle anlatımlı olarak sizlerle paylaşıyoruz. Bayan şal örgü el yapımı olunca kullanması daha bir keyifli oluyor. Bu modelin düşüşü de çok profesyonelce kollarında omuz kısmındas apolete benzer saç örgüler var bu da şalın geriye kaçmamasını sağlıyor  bu da şalların genel bir sorunudur arkaya doğru kayıp sürekli düşmesi.

sal-yapilisi-6

Orta kalınlıkta ip 5 numara şiş ile yapılıyor.

sal-yapilisi-7

Pirinç örgünün çiftlisi örgü tekniği. Halk arasında bekar biti deniyormuş 🙂

sal-yapilisi-1

model bu

sal-yapilisi-2

171 ilmek başlanıyor.

sal-yapilisi-3

70 ilmek +

sal-yapilisi-4

şalın şablonu bu şekilde ve örgü teknikleri ile birlikte sırasıyla ilmek sayıları;

(70 ilmek -6 ilmek burgu ) + 10 ilmek çift pirinç + 11 ilmek  tam ortada arkada bulunan burgu modeli)+10 ilmek çift pirinç+ 70 ilmek (6 burgu+ 64 ilmek çift pirinç)

Bu şekilde 38 cm ördükten sonra 10 ar ilmek her iki kenardan eksiltme yapıyoruz.

Çift pirinç örgü nasıl yapılıyor; 1 sıra bir ters , 1 düz ör. tersinde yine ters ördüğümüz yere ters düz ördüğümüz yere düz örgü örüyoruz.

ortadaki burguyu yapabilmek için; yeteri kadar çift pirinç örgü ör 1 arttır 5 ilmek ör 1 arttır sıra sonuna kadar çift pirinç örgü. sonraki sıraya geç.orada da terslere ters düzlere düz ör arttırılan ilmkten sonrasını düz ör. örnek burgu modelinin yapıldığı sıralkar arka tarafa gelindiğinde önden düz görünecek şekilde örülür.

6 sırada bir burgu yapılıyor.

burgu için 5 ilmek gerekiyor. 4. ve 5. ilmekleri şişin en önüne geçirip düz örüuoruz sonrada baştaki 1,2 ve 3. ilmekleri örüyoruz bunu her 6 sırada bir tekrarlıyoruz.

sal-yapilisi-6

omuzlarda 6 burgu yapılır ve biter. çift pirinç örgü ile devam edilir örülmeye ancak orta kısımdaki arkaya denk gelen burgular 2 burgu yan yana yapılıyor bu nedenle 11 ilmek gerekli 5-5 burgulara 1 ilmek araya 1 düz.

ortadaki burgu örgü bitimine kadar devam ediyor ayrıca kenar arttırmaları da devam ediyor.  kollardaki arttırma burgularla birlikte bitiyor.

sal-yapilisi-5

şalın uç kısmı modeli

Bu panço / şal 7 yumaktan oluşuyor.

Herkese kolay gelsin. Panço yapmak isterseniz dikdörtgen bir parça örüp ortaya dikiyorsunuz ve pnço olarak kullanıyorsunuz.

Bir cevap yazın