Örgü Şal Yapılışı Resimli Anlatımlı

Örgü Şal Yapılışı Resimli Anlatımlı

Örgü Şal örülüşünü anlatacağız. Çok cici bir model kolay şal yapımını öğrenmek için yazımızın tamamını okuyun. Çok kolay motifli şal yapılışını anlatıyoruz. Bu şal da kendinden renkli ip kullanılmış ama ipler renk değişme yerinden koparılmış ve zevke göre birleştirilmiş.

sal-orulusu-5

Dilerseniz takip eden renkler ile örebilirsiniz.

5 adet orta kalınlıkta yün, 3,5 numara tığ

başlangıç : 8 adet zincir çekiyoruz. 20 tane 3 lü trabzan yapıyoruz üzerine.

  1. sıra: 8 adet zincir çekiyoruz, 2 sık iğne atla 3.ye bat ve1 adet 3 lü trabzan yap , 3 adet zincir çek  , 2 ilmek sonra bat.3 lü trabzan yap. 6 zincir çek. aynı yere bat burada bir V oluşturuyoruz. 3 zincir çekip 1 trabzan 3 lü yap, 6 zincir çek aynı yere bat V oluşturduk.3 zincir çek , 1 adet 3 lü trabzan yap, 6 zincir çek V oluştur. ( bunlar köşeleri oluşturuyor. 3 zincir çek 2 sıra atla bat 3 lü trabzan yap. 3 zincir çek ve trabzana batarak kapat sırayı

2. sıra: 1 sık iğne, 3 zincir, 3 tane 3 lü trabzan yap, 6 zincir çek yanına tekrar 3 adet 3 lü trabzan yap, 3 zincir çek ve aşağıdaki tekli trabzan üzerine ikili trabzan yap. 1 zincir çek aynı yere bat V yap.

3. sıra: 3 zincir çek ve tekrar yana geç köşeyi oluştur. 3 trabzan 3 lü, trabzan , 6 zincir çek , 3 lü trabzan 3 adet yap. alt resimdeki köşeyi yapmış oluyoruz.

4.sıra: ilk resimde altta tığ ile işaret edilen yerde 3 tane 3 lü trabzan yapıyoruz ancak hepsini bir çekiyoruz birleştiriyoruz. sonra köşe için çektiğimiz 6 zincirin üzerine 3 trabzan , 6 zincir 3 tane 3 lü trabzan yapıyoruz. 3 zincir, 3 adet 3 lü trabzan beraber topluyoruz(lifteki  fıstık yapar gibi), 4 zincir çek , yan tarafa geç. tekli trabzanları yapıcaz. 1 trabzan yap, 1 zincir çek , 3 trabzan yap, alt sırada 2 trabzan varken şimdi 4 trabzan oldu. 3 zincir çek (alttaki köşenin üstüne gelip ; 3 trabzan yap ağızları açık olsun 3.yü yaparken hepsini bir çek buğday tanesi oluştur. 3 zincir çek 3 tane 3 lü trabzan yap (köşeyi yapıoruz), 6 zincir çek, 3 tane trabzan yap, 3 zincir çek tekli trabzanları yap yalnız bu sefer 2 arttır sayısını. her seferinde arttırarak yapıyoruz.

birleştirme önce paralel kenar içine 1 yazdım oradan yapılıyor sonra sık iğne ve trabzanlar ile 2 yazdığım yer den birleştiriliyor.

Püskül ekliyoruz sonuna.

sal-orulusu-22

(Derya Baykal şal yapılışı 15 kasım 2016 )

Bir cevap yazın