Örgü Tabure Kılıfı Nasıl Yapılır?

Tığ İşi Örgü Tabure Kılıfı Nasıl Yapılır?

Örgü tabure kılıfı modeli tığ ile yapılıyor. Tığ modelleri arasında mozaik model battaniye yapılışında anlattığımız önden alma tekniği kullanarak yapacağız örgü tabure kılıfını.

Örgü tabure kılıfını yapabilmek için tığ ile önden batma ve trabzan yapmayı bilmek gerekiyor. Anlatımlı olarak bunları bilmeyenlere ifade etmek zordur. bu nedenle videolu anlatımlı örgü tabure kılıfını sizlerle paylaşacağız.

Daha önce de belirttiğim gibi örgü tabure kılıfını da önden batarak örüyoruz. Örgüye farklı bir hava katıyor.

1.tur : Sihirli halka içine 12 trabzan yapıyorsunuz.

2.tur : 3 zincir çekerek başlıyoruz. Tığa 2 kez ip doluyoruz. Trabzan önden batarak ilmekleri 2 şer olarak örüyoruz. Yanındaki ilmeğe tığa 1 kez ip dolayarak trabzan yapıyoruz. Sıra sonuna kadar aynı işlemi tekrar ediyoruz.

Videoda daha iyi anlaşılacaktır.

Tur başlarına 3 zincir çekerek başlıyoruz. Önden batma işlemi hep aynı yerde yapılacak. Aralarda ise artırma yapılacak. Artırmalar taburenin genişliğine ulaşana kadar devam edecek.

Aralardaki artırmalar eşit sayıda olacak.

Örgümüz taburenin genişliğine ulaştıktan sonra azaltma işlemine geçeceğiz. Azaltma işlemini aşağıda videoda gördüğünüz gibi yapabilirsiniz. Önden batma kısmına geldiğimiz zaman.

Taburenin yan kısmını kapatacak şekilde ördükten sonra resimde gördüğünüz gibi tabureye kılıfı geçirebilirsiniz.

Dilediğiniz renklerde örgü tabure kılıfı yapabilirsiniz. Renk renk mutfaklarınızda, balkonlarınızda , evinizin her köşesinde kullanabilirsiniz. Resimlerde örgü puf modeline de örnek göreceksiniz.

 

Bir cevap yazın