Penye İp ile Paspas Köşeli Model

Merhaba, sizlere şimdi yine bir ev dekorasyon örneği olan bir paspas modeli sunuyoruz. Penye ip ile yapılan dikdörtgen paspas modeli nasıl yapılır birlikte öğreneceğiz. Genelde oval paspas modelleri yapımı paylaşmıştık sizlerle. Onları yaparken en zor kısmı ortasında potluk olursa nasıl yok edeceğiz. Yada sök geri ör. Bir de o hata ördükten sonra ortaya çıkıyor biraz ilerliyorsunuz örgüde ancak o zaman görünüyor.

En korktuğum şey örgü modelinde hata yapmak bir de potluk yamuk ya da eğri bir duruş. Bunları görüp te örgüye devam edemiyorum. Şimdi sizlere sunacağım modeli uzun yaparsanız penye ip ile yolluk halı yapmış olursunuz. Modeli büyütüp her yerinden çoğaltırsanız penye ip ile halı örülüşü yapmış olursunuz. Küçük paspas ya da küçük penye ip halı yapımı için modelin yapımı ile ilgili bilgi sunacağım sizlere.

Trabzanlarla, zincirlerle örülmüş kolay bir şal. Penye iplerin kalınlıkları değişiyor. Kullanacağınız penye ipin kalınlığına göre tığ ölçülerinizi belirleyebilirsiniz.Paspas yapımına penye ip ile başlıyoruz. 6 numara tığ kullanırsanız rahat örersiniz. 25 zincir çekip başlıyoruz. 4.zincir içine batarak aynı yere 2 tane 2li trabzan yapıyoruz. hiç zincir çekmeden 3. zincire atlıyoruz. Aynı yere 3 trabzan yapıyoruz son zincire kadar aynı işleme devam ediyoruz.

Son zincire geldiğimizde 3 trabzan, 2 zincir, 3 trabzan, 2 zincir, 3 trabzan yapıyoruz. Sonra zincirin diğer tarafına devam ederek 3. zincire atlıyor ve aynı yere 3 trabzan yapıyoruz. Son zincire gelince aynı yere 3 trabzan, 2 zincir, 3 trabzan yapıyoruz. 1. turu tamamlıyoruz. 2. turda renk değiştiriyoruz. Bu turu 3 zincir çekip trabzanlar arasına sık iğne ile batarak tamamlıyoruz.

Şimdi ikinci turu tamamlanmış bir paspas örgünüz var. Ve artık şemayı takip ederek örebilirsiniz. Harika bir paspas modeli ortaya çıkarmış oluyoruz. Severek öreceksiniz. Kolay gelsin.

Kendi istediğiniz kenar örgüsünü de yapabilirsiniz. Sizlere şemasını sunduğumuz kenar örgüsünü de yapabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın