Penye İpten Salıncak Nasıl Yapılır?

Penye İpten Örgü Salıncak Nasıl Yapılır?

Öreceğiniz salıncağı tavana astığınızda , örgünün, içindeki minderin ve çocuğunuzu ağırlığını taşıyacak kadar güçlü olmalıdır. Bunu dikkate almayı unutmayın.

Bu salıncakta kitap okumak çok keyifli olacaktır. Salıncağın şeması aşağıdaki gibidir.

 

Dönme işlemlerini örgü puf yapımında olduğu gibi yapıyoruz. Önceki yazılarımızı inceleyebilirsiniz. Şişe 90 ilmek atarak başlıyoruz. Ön sırada da arka sırada da düz örgü örüyoruz. Ve aşağıdaki şemada olduğu gibi dönerek örüyoruz.

İpi isterseniz aşağıdaki gibi ekleyebilirsiniz birbirine.

Şemayı takip ederek örüyoruz. Her bir dilim bittiğinde renk değiştiriyoruz. Ama bir önceki ipi kesmiyoruz. 5 dilim aynı şekilde örüyoruz.

Şimdi 5. dilimde bulunan son sırayı ördüğümüzde ipi kesiyoruz ve tüm önceki turlardaki ipleri saklıyoruz. Daha sonra resimdeki gibi ilmek toplayıp sırt kısmını örmeye başlıyoruz.

Örgünün sağ tarafı size bakacak şekilde tutun ve ilmek çıkartın. 186 ilmek olacak. 2 – 5 turlar arasını sıra başı ve sıra sonunda her turda 5 ilmek bitirerek 166 ilmeğe düşürün ilmek sayısını. 6- 20 turlar arasını yine ilmek azaltarak örmeye devam ediyoruz. Daha ayrıntılı bilgiye kaynak bölümünden ulaşabilirsiniz

 

Şimdi içinin astarını , minderini hazırlayalım.

penye-ipten-salıncak-yapilisi-22

Ördüğünüzde çok şık oluyor. Çocuklarınız bu salıncağa bayılacak. okumayı bilen çocuklar için çok rahat ve huzurlu bir okuma köşesi olacak.

 

galeri :

Bir cevap yazın