Popcorn Çiçekli Tığ işi Örgü Modeli Yapılışı

Tığ işi örgü modelleri ve şiş örgü modelleri içinde tığ işi popcorn çiçekli örgü modeli yapılışı resimli anlatımı sizler için yazımızda. Örgü modelleri yapılışları sitemizde sizler için en güzel örgü modelleri yapılışları en yeni moda örgü modelleri yapılışları paylaşmaya gayret ediyoruz.

Popcorn Çiçekli Tığ işi Örgü Modeli Yapılışı

Popcorn çiçek demeti tığ işi örgü modeli yapılışı paylaşacağız sizlerle şimdi adım adım popcorn çiçek demeti. Dilediğiniz uzunlukta zincir çekin. Model 18 zincirden oluşuyor + 5 ilmek olarak hesap ederek sayın. yani 18 in katları +5 .

3 zincir atla 5 adet 3 lü trabzan yap. 1 zincir çekin, 4 zincir atlayın, 1adet  3lü trabzan yapın.

 

1 zincir çekin , zincirin içine 2 li trabzan yapar gibi ip dolayıp iki kez batın sonra popcorn yapmak için hepsini bir çekin.

resimde görülü yere ip dolamadan sabitleme yapın. ilmeği kilitlemek de denir.

sonra 3lü trabzanın içine aynı ilmeğe batın, 2 li trabzan yapın. yine 1 zincir çekin aynı işlemleri yapacaksınız. 3 kez daha tekrarlayın .

4 adet popcorn yaptıktan sonra

zeminden 3 zincir boşluk bırakıp 4. zincire batarak 3 lü trabzan yapıyoruz. 5 adet yapıp bitiriyoruz. Başlarken de 5 adet trabzan ile başlıyoruz ( başlangıç zinciri dahil değil) ama aralarda 9 adet 3 lü trabzan yapılıyor.

Bitirirken de popcornları bitirip 3 lü trabzan yapıyoruz sonra 5 adet daha 3 lü trabzan yapıyoruz. 3 zincir çekip diğer sıraya başlayalım.  Burada hep 3 lü trabzanlar yapacağız popcornlarınolduğu yere gelince 2 zincir çekip popcornun arkasına batacağız. Orada öne çıkmış bir ilmek göreceksiniz modeli bozmayacak şekilde oraya ilmeği kitliyoruz. sonra 2 zincir çekip aynı diğer popcornun arkasına batıyoruz. 4 kere aynı işlemi yaptıktan sonra 9 adet trabzan yapıyoruz.

Diğer sırada yine 5 trabzna yaptıktan sonra 1 zincir çektikten sonra popcornların tam ortasındaki boşluğa batıyoruz. resimde tam yeri net bir şekilde görülüyor.

İşte tam bu noktaya 4 adet popcorn yapıyoruz. 2 zincir çekip oluşturduğumuz boşluğa batarak yeni 4 adet popcorn çiçeğimizi yapıyoruz.

Bu örnek % 100 yün ip ile yapılmıştır. Şal ya da battaniye olarak kullanabilirsiniz.

Burada her iki sırada bir renk değişikliği yapılarak örüldü. %100 koton bir ip ile örüldü.

Burada da renk değişikliği yapılarak örüldü yine % 100 koton bir ip kullanıldı.

Siz de gelin çiçeği modeline benzeyen bu tığ işi örgü modelini dilediğiniz renklerle yapabilirsiniz. Örgü bebek battaniyesi modeli , tığ işi yelek modeli, örgü tığ işi etek modeli olarak kullanabilirsiniz. Örgü bayan atkı, boyunluk ya da şal modeli olarak kullanabilirsiniz.

 

Kaynak:http://mypicot.com/0067.html

 

Bir cevap yazın