Renkli tığ işi Kolay Bebek Battaniyesi Yapılışı

Renkli tığ işi Kolay Bebek Battaniyesi Yapılışı

Bebek battaniyesi modellerine bir yenisini daha ekliyoruz. Farklı, değişik bir modelle daha karşınızdayız. Hoşunuza gideceğini düşünüyorum. Sık iğne ile yapılan güzel bir model. Tığ işi bebek battaniyesi olarak kullanabilirsiniz. Ya da tek kişilik, çift kişilik battaniyeler örebilirsiniz.

Daha önce paylaştığımız mozaik koltuk şalı modelinin sık iğne ile yapılmış hali gibi duruyor. Tığ işi kolay battaniye yapılışı olarak ismini vermek hiç de yanlış olmaz. Çünkü sık iğne ile yapılan battaniye modeli.

Tığ İşi Motif İki Renkli Keten Bebek Battaniyesi Modeli Yapılışı

Biz modeli iki renkli olarak anlattık ama sizler renkler çoğaltabilir. Renk düzenini değiştirebilirsiniz.  Pamuk ağırlıklı ip kullanabilirsiniz. Ve tığınız da aldığınız ipe uygun tığ kullanabilirsiniz.

Sihirli halka yapalım ve içine 14  sık iğne örelim.  Aynı renkli iplikle 2 zincir çekip bırakalım ve diğer renge geçelim.

Aynı yere 2 sık iğne yapalım. Böylelikle ilk köşemizi yapmış oluyoruz. 1 zincir çekelim ve yanındaki sık iğne içine bir sık iğne yapalım. Tekrar 1 zincir çekelim ve yanındakine sık iğne ile batalım. Aynı yere bir sık iğne daha yapalım. Sıra sonuna kadar aynı işlemi 4 köşe olacak şekilde yapalım. Resimde daha iyi anlaşılacaktır. Sıra sonuna geldiğimizde tekrar 2 zincir çekip bırakıp diğer renge geçelim.

Bu turda diğer renk ile devam ediyoruz. İlk yaptığımız köşenin içine 2 adet sık iğne yapıyoruz. 1 zincir çekip bir önceki turda yaptığımız 1 zincirin üzerine 1 sık iğne yapıyoruz. Yine 1 zincir çekip yanındaki 1 zincir içine 1 sık iğne yapıyoruz. Köşeye gelince iki sık iğnenin arasına 2 sık iğne daha yapıyoruz. Bu işlemi sıra sonuna kadar tekrar ediyoruz. Yine 2 zincir çekip bırakıyoruz. Diğer renge geçiyoruz.

Diğer renkle de aynı işlemi tekrar ediyoruz. Bu sefer iki köşe arasında 1 er zincir çekerek yaptığımız 3 sık iğne olacak.

Bu şekilde istediğimiz motif boyutuna  gelecek şekilde örmeye devam ediyoruz.

İşaretli olan kısımlarda arka yüzünden iki zincir çekip bıraktığımız kısımları göreceksiniz.

Battaniyemiz tüm motifleri bittiğinde çapraz desenler oluşturacak şekilde birleştirebiliriz.

Aşağıdaki resimde motiflerin nasıl birleştiğini göreceksiniz. Motifler ters yüzleri birbirine bakacak şekilde karşılıklı getirerek arka ilmekleri birlikte öreceğiz. Köşelerde 1 zincir çekerek birleştirme yapalım.

Farklı bir renkte örülen battaniyenin birleştirme işlemini göreceksiniz.

Birleştirme bittikten sonra battaniyenin önden ve arkadan görünüşü.

Battaniyenin tüm motifleri birleştirme işlemi bittikten sonra kenar örneğini resimdeki gibi yapabilirsiniz. 1 zincir 1 sık iğne şeklinde.

Artık battaniyemiz kullanıma hazır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir