Romantik Bebek Yeleği Yapılışı

Romantik Bebek Yeleği Yapılışı

Romantik bebek yeleği modeli genelde kalpli ya da çiçekli örgü modellerine deniyor. Şimdi anlatacağımız romantik bebek yeleği ilk altı ayda giyilebilecek ölçülerdedir.

Romantik kız bebek yeleği yapılışı:  model belden başlıyor. sonuna kadar haroşa ilerliyor.  en uç kısma omuz süsüne geldiğinde yelpaze şeklinde arttırma yapıyoruz. örgü bilenler kesme işlemini en alttaki şekilden kolaylıkla anlayabilirler.
Bilmeyenler için:
iç kısmı
  3 numara şişle 130 ilmek başlıyoruz.  Benim ipim nako zincir yapılı ip.  tam ismini hatırlayamadım.  Haroşa örüyoruz.
 ilk dört haroşadan sonra ilik açın (baştan 4. ilmekten sonraki ilmeğin bir veya iki tanesini kesin,düğmenizin genişliğine göre. dönüşte kestiğiniz ilmekleri tekrar arttırın.) 18 sıra haroşada bir ilmek açmaya devam edin.
örgünüz 48 sıra haroşa olunca (yani 96 sıra örünce)  kol oyuntusu için örgüyü üçe bölüyoruz : iki ön yaka, bir sırt olarak ayrı ayrı örmeye devam edeceğiz. şekilde görünüyor.
Ön yaka için : 48 sıra ördükten sonra ilk 33 ilmeği yukarıya doğru 15 sıra haroşa  örüp kesiyoruz.  örgünün diğer başında da aynı şekilde 33 ilmeği yukarı doğru 15 sıra haroşa örüp kesiyoruz.
Sırt için : ortada kalan ilmekleri 25 sıra haroşa yukarıya doğru örüyoruz.
25 sıra ördükten sonra boyun için her iki kenardan 18 ilmek ayırıp ortada kalan ilmekleri kesiyoruz. böylece devam edeceğimiz iki parça kaldı.  bu iki parçayı da ayrı ayrı yukarıya doğru 20 sıra haroşa olacak şekilde örüyoruz
uçtaki yelpaze:
20 sıra haroşadan sonra  şişte kalan 18 ilmek için :
1. sıra : 2 düz 2 ters diye devam et.
2. sıra = dönüş sırası: düzler düz tersler ters örülecek
3. sıra: 2 düz 1 arttır 2 ters 1arttır diye devam et.
dönüş sıralarında düzler düz, tersler ters örülecek arttırılmış olan ilmekler ters örülecek
diğer sıralarda arttırmalar ters ördüğümüz ilmeklerin sağından solundan yapılarak devam edilecek böylece ortada düz örülmüş v şekli ortaya çıkacak bu da yelpazenin bir parçasını oluşturacak. dikkat edilecek şey; her iki başta yelpaze parçası yarım oluyor. Bir de ben artırmaları ilmeklerin içinden aldığım için delik yani ajur oluşmadı. isterseniz ajurluda yapabilirsiniz.
bu şekilde arttırarak 13 sıra ördükten sonra beyaz renkle iki sıra arttırma yapmadan düz örüyoruz; ve kesiyoruz. ben simli ip kullandım güzel oldu. her iki koluda yapınca örgümüz tamamlanmış oldu.
Birleştirme:
en alttaki resimde kırmızı ile boyanmış kısımları birbirine dikiyorsunuz, dikerken önce parçayı yere yatırın,  iki yakayı kapatın, kol askılarını yakaların üzerine getirin ve dikeceğiniz yeri iğneleyin. böylece dikerken hata yapmamış olursunuz. dikiş ipi olarak ipliğin kendisini kullandığım ve haroşaların arasından yaptığım için belli olmadı.
Ben süslemek için iki küçük kurdelenin kenarlarını çakmakla yakıp(ip atmasın diye) ortadan büzdüm ve boncuk diktim.

Bir cevap yazın