Rüzgargülü Bebek Battaniyesi

Rüzgar Gülü Bebek Battaniyesi Nasıl Yapılır?

1.tur : Sihirli halka yaparak başlayalım. 3 zincir çekip yanına 11 trabzan yapalım.

2. tur : Renk değiştirip bir tur her ilmeğin üzerine 2 kez batarak sık iğne yapalım. 24 sık iğne yapmış olacağız.

3.tur : Aynı renk ile devam ederek 5 zincir çekelim. Daha sonra tığa iki kez ip dolayalım. Hemen zincirin yanına trabzan yapalım. Tekrar tığa iki kez ip dolayıp aynı yere 1 kez daha trabzan yapalım. Sonra aynı yere 3 kez tığa 1 kez ip dolayarak trabzan yapalım. 3 kezde aynı yere tekli trabzan yapalım. Daha sonra 4. sık iğne üzerine batalım. Ve aynı şekilde 3 yaprak daha yapalım.

4.tur : İpliğin rengini değiştirelim. Az önce yaptığımız yaprağın bir tanesinin uç kısmından ipimizi sabitleyelim. 3 zincir çekip yanına aynı yere 3 trabzan yapalım. Yanından devam ederek 1 tekli trabzan 2 sık iğne yapalım. Sonra 1 tekli trabzan , 1 ikili trabzan, 2 kezde tığa iki kez ip dolayarak trabzan yapalım. Diğer yaprağa geçip sık iğne yapalım. Yanına bir sık iğne daha yapalım. Bu işlemi sıra sonuna kadar devam ettirelim.

5.tur : Bir tur trabzan yapalım. Fakat köşe kısımlara gelince aynı yere 2 trabzan 1 zincir 2 trabzan yapalım.

İlk motifimiz bitti. İkinci motifi ördüğünüzde birleştirme işleminin nasıl yapılacağını aşağıda resimli olarak göreceksiniz. İsterseniz tüm motifleri bitirdikten sonra dikebilirsiniz.

Tüm motifleri birleştirdikten sonra battaniyenin etrafına 2 sıra trabzan örüp bitirebilirsiniz. Beğendiğiniz bir kenar oyası modeli de örebilirsiniz.

 

galeri :

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir