Saatler Çeyrek Geçiyor Çeyrek Var Konusu Alıştırma Etkinlikleri

Saatler konusu ilkokul 2. sınıf konusu olarak karşımıza tam saatler, buçuk saat, çeyrek geçiyor, çeyrek var saatler alıştırma ve etkinliklerini sizlerle paylaşacağız. Öncelikle şunu belirtelim MEB Matematik ilkokul 2.sınıf kitabında kağıt tabaktan saat yapma etkinliğini yaptık. Oradan da çalıştık. Resimlerini bulursam yazının sonunda göreceksiniz.

Çocuklara saat öğretme teknikleri

Saatler ve dakikası konusunda 4 şey ; tam saat, buçuk saat, çeyrek geçiyor, çeyrek var ve ayrıca analog saat ve dijital saat okunuşu da çocuklara bu sınıfta öğretiliyor. Dijital saatlerde öğleden sonra ve öğleden önce yazılışları farklı oluyor. Örneğin dijital saatte 14 : 00  yazıyorsa 14 den 12 yi çıkarırsak 2 kalır saat öğleden sonra 2 dir. Şeklinde öğretiniz.

İkinci dönem konuları bir üst sınıfta ilk dönem tekrar konularını oluşturuyor. Bu nedenle tam oturmasa bile sürekli tekrar ile ve koluna bir kol saati alarak pekiştirmesini sağladığınızda göreceksiniz ki hızlı olacak öğrenmesi ve zorlanmayacak. Sürekli saati ona sorun.. Ama ders için olduğunu anlamasın saat kaç oldu ki acaba ? gibi gayet doğal bir soru olsun .. Yoksa sıkılıyorlar..

Bir cevap yazın