Selanik Modeli Örgü Bebek Hırkası

Selanik Modeli Örgü Bebek Hırkası

Hırkanın modeli Kartopu Örgüm dergisinden.Gerçi dergideki modelin kapşonu da vardı ama ben kapşonsuz örmeyi tercih ettim.Hırkayı Kartopu Bebe marka iple 3.5 numara şişle ördüm.Yaklaşık 200 gram ip kullandım.

Hırkaya yakadan başlanıyor ve bütün olarak örülüyor.80 ilmekle başlanıp 3 diş haraşo örülüyor,örgünün yanlarından 7’şer ilmek hep haraşo örülüyor ve aralıklarla 5 tane düğme deliği açılıyor.3 diş haraşo ördüşkten sonra her 4 ilmekte bir 2 ilmeği beraber örüp 1 ilmek artırma yapılıyor.

Arka sırada ilmekler geldiği gibi örülüyor.Sonraki sırada selanik örgüye geçiliyor.10 sıra selanik ördükten sonra 3 diş haraşo örülüyor.Son haraşo sırasında belli aralıklarla ilmek artırarak toplam ilmek sayısı 150 ilmeğe çıkarılıyor.Yine 10 sıra selanik örülüyor.3 diş haraşo örülüyor.Haraşo örgünün son sırasında belli aralıklarla ilmek artırarak toplam ilmek sayısı 272 yapılıyor.10 sıra selanik örgünün ardından 3 diş haraşo örülüyor.İlmekler 46 ön,58 kol,64 arka,58 diğer kol,46 diğer ön için ayrılarak örgüye devam ediliyor.

Ben önce kolları ördüm.10 sıra selanik ve 3 diş haraşo örgüyü 3 kere tekrar edip kolları bitirdim.Kalan ilmekleri de aynı şekilde örerek hırkayı bitirdim.

Selanik modeli nasıl örülüyor diye merak edenler için açıklama yapıyorum:
1.sıra ters örgü yapılır.
2.sıra,1 ilmek örmeden alınır,üzerine iplik dolanır,1 ilmek ters örülür,….,şeklinde sıra tamamlanır.
3.sıra,üzerine iplik dolanan 2’li  birlikte örün,sıradaki tek ilmeği örmeden alın ve üzerine ip dolayın…şeklinde sıra tamamlanır.Bu şekilde ilk üç sıra hep tekrar edilir.

Bir cevap yazın