Şemalı Tığ işi Şal Nasıl Yapılır?

Şemalı şal modelleri arasına bir yeni örnek daha ekliyoruz. Yapılışını sizlere şemalı olarak vereceğiz. Şemada kullanılan sembollerin anlamlarını vereceğiz. Ve rahatlıkla örebileceksiniz. Çeyizlik şal modelleri olarak yapabilirsiniz. Tığ işi örgü modeli ile yapılmış güzel bir şal.

Birkaç renk uygulamasını da görebilirsiniz yazının içeriğinde. Beğendiğiniz iplerle örebilirsiniz. Şiş örgü şal modelleri arıyorsanız meşe yaprakları şal modeli güzel bir örnek. Tığ örgü modellerinden vazgeçemeyenler kalp şal nasıl yapılır yazımızı inceleyerek yapabilirler. Krokodil şal modelleri de çok şık oluyor. Ve her türlü örgüde kullanabiliyorsunuz.

Şemalı Tığ İşi Şal Nasıl Yapılır ?

Modeli beğendiğiniz ipliklerle örebilirsiniz. Akrilik iplikler olabilir, yünlü iplikler olabilir. Ve aldığınız örmek istediğiniz iplere uygun tığ tercihi yapabilirsiniz. Modelin her zaman olduğu gibi sizlere önce şemasını vermek istiyorum. Şemanın hemen altında sembollerin ne anlama geldiğini bulacaksınız.

Şemada halkalar zinciri, noktalar sık iğneyi uzun çizgiler trabzanı temsil ediyor. Uzun çizgiler üzerinde bulunan paralel çizgiler ise tığa kaç kez ip dolamız gerektiğini gösteriyor. Şema ortadan başlayıp artırarak üçgen şal modelleri halini alıyor. Şimdi resimli olarak şalın başlangıç kısmı yapılışını görelim.

Şalın başlangıcını yaptık. Bundan sonra şemadan takip ederek örebiliriz. Kenar oyası örmek isterseniz aşağıdaki resme bakarak yapabilirsiniz.

Şimdi şalımızı bitirdik. Nasıl göründüğünü bakalım. Zor gibi görünebilir. Ama kolay bir model. Tek yapmanız gereken ipi ve tığı alıp şala başlamak . Zor olmadığını göreceksiniz.

 

Sitemizde farklı konuları da ziyaret etmek isterseniz ana sayfada bulunan kategori bölümünden istediğiniz kategoriye tıklayarak ilgilendiğiniz konularla ilgili görsel ve anlatımlara ulaşabilirsiniz. Sizlere özenle hazırladığımız örgü modelleri ve yapılışlarını evde yaptıktan sonra bizlere resimlerini gönderirseniz yayınlamaktan mutluluk duyarız.

Bir cevap yazın