Sriracha Sos Nedir?

Sriracha sos adını yabancı sitelerde yemek tariflerinde görebilirsiniz. Peki nedir bu sos ? Yabancılar bizim gibi yemeği hazırlarken en zor sosları önce pişirip sonrasında yemeği pişirip karıştırıp lezzet deryasında yola çıkmıyorlar. Onlar bu sosları daha ziyade hazır kullanmayı tercih ediyorlar. Sosun içinde bir kaç lezzet birden olduğu için yemek tarifleri de pratikleşiyor.

Bu sostan koyduğunuz bir yemeğe ekstra sarmısak rendelemek zorunda kalmazsınız. Bir işten kurtarıyor sizi bu tarif. Sirke ve kurutulmuş biber var içinde. Biz pul biber kullanıyoruz baharat olarak tercih ediyoruz bazı şeyleri sirke ve sarımsağı kendimiz ekliyoruz. lezzet bütünlüğünü kendi damak zevkimize göre ayarlamayı seviyoruz. Standart tatlarımız olsa da her baharatın lezzetin oranını seviyoruz. Sos kullanmak bazen tuz oranını ayarlayamamıza sebep olabilir.

Amerika’da üretilen güneşte kurutulmuş kırmızı acı biberlerin sarımsak ve sirke ile karışımından oluşturulan ve her yemeği lezzetlendiren özel bir sos Sriracha sosu. Daha çok yoğun acılı turşu suyuna benzeyen Sriracha, başlangıçta ağızda yoğun bir sirke ve sarımsak aroması bırakan ve hemen sonrasında da keyifli bir acı ile ağzı neşelendiren, iştahı açan ve metabolizmayı hızlandırıcı bir özelliğe sahiptir. Diyet yapanların tercih etme sebebi de budur aslında. Metabolizma hızlandırıcı özelliği.

 

Bir cevap yazın