Tavşan Kulaklı Bebek ve Çocuk Bere Modeli Yapılışı

Tavşan kulaklı yeni doğan bebek bere modeli yapılışı anlatımını sizlere sunacağız. Tavşan modeli bebek ve çocuk beresi modeli yapılışını ölçüleri ile birlikte resimli olarak anlatımlı yapılışı paylaşacağız. Kulakları dilediğiniz gibi yapabilirsiniz. Dilediğiniz hayvanın kulağına uyarlayıp çocuk beresi ya da bebek beresi modeli yapabilirsiniz.

Tavşan Modeli Bebek ve Çocuk Beresi Yapılışı Anlatımlı

Kulaklı tavşan modeli bere anlatımlı yapılışı anlatımına başlamadan önce şunu belirtelim ; tavşan kulaklı bere modeli orijinal modelinde bere üzerine dikilmiş göz  , bıyık ve burun yok sonradan eklenmiş. Bere örülüşü nde kullanılan tığ işi örgü teknikleri sık iğne, yalancı sık iğne, 2 li trabzan ve 3 lü trabzan örgü teknikleri kullanacağız. Örgüye yeni başlayanlar için iyi bir örgü modeli. Ayrıca tığ işi kaydırma nasıl yapılır, ilmek atlama ve ilmek azaltma tekniklerini de uygulayacağız.

Tığ işi Tavşan Modeli Bere Yapılışı

malzemeler:

kalın 1 adet koton ip , 5.5 numara tığ, 2 adet tahta düğme( göz olarak dikilecek) , bıyık ve burun için farklı ve uyumlu bir ip, yün iğnesi, dikiş iğnesi düğmeleri dikmek için.

2inç = 7 ilmek

Tığ işi Tavşan Bere modeli Anlatımlı yapılışı:

0-3 ay yeni doğan bebekler için ölçüleri ve yapılışı anlatımı :

 1. sıra : Sihirli halka yapın, 1 zincir çekin ve 8 adet yalancı sık iğne yapın sihirli halka içine, ilk zincirin içine sabitleyin ilmeği ve halka nın 1. sırasını tamamlayın. 1 zincir çekin (toplam 8 yalancı sıkiğne)
 2. sıra: her ilmeğe 2 yalancı sık iğne (ysi), sırayı tamamlayın ve 1 zincir çekin. (16 ysi)
 3. sıra: ( 2 yalancı sık iğne ilk ilmeğe , sonraki ilmeğe 1 ysi ) bu şekilde tüm sırayı örelim. sırayı sabitleyip 1 zincir çekelim,( toplam 24 ysi)
 4. sıra : ( 2 ysi ilk ilmeğe, sonraki 2 ilmeğe 1 ysi yapın) sıra sonuna kadar bu şekilde örelim ( 1 çift,2 tek, 1 çift,2 tek…), sırayı sabitleyelim bitirelim ve 1 zincir çekin, (toplam 32 ysi)
 5. sıra : ( 2 ysi ilk ilmeğe, sonraki 3 ilmeğe 1 ysi ) yapın sıra sonuna kadar bu sırayla örün,sırayı bitirin ilmeği sabitleyip 1 zincir çekin diğer sıraya başlamak için, (toplam 40 ysi)
 6. sıra – 12. sıra : her ilmeğe 1 yalancı sık iğne yapın. (40 ysi )

13. sıra: dalgalı kenar modeli nasıl yapılıyor : sık iğne, 2li trabzan, 3lü trabzan, 2li trabzan, sık iğne, ilmek kaydırma, [ilmek kaydırma, sık iğne, 2li trabzan, 3lü trabzan, 2li trabzan, sıkiğne, ilmek kaydırma] 4 kez tekrar edin bu sırayı, ilmek kaydırma, sık iğne, 2li trabzan, 3 lü trabzan, 2 li trabzan, sık iğne.  düğüm atın ipi koparın. ( 40 ysi)

0-3 ay yeni doğan bebek beresi için kulak yapılışı :

2 adet yapılacak.

 1. sıra : Sihirli halka, 1 zincir ve 6 yalancı sık iğne halkanın içine yapılır ve yuvarlak tamamlayın. 1 zincir çekin. (6 adet yalancı sık iğne toplamda)
 2. sıra : [2 ysi ilk ilmeğe , 1 ysi, 1 ysi ] sıra boyunca tekrar edin halkayı sabitleyin sırayı tamamlayın üst sıraya 1 zincir çekerek çıkın. ( 8 adet ysi olmalı toplamda)
 3. sıra : [2 ysi ilk ilmeğe ,  1 ysi, 1 ysi, 1 ysi] sıra boyunca tekrarlayın, halkayı sabitleyin sırayı bitirip yeniş sıraya 1 zincir ile çıkın ( 10 ysi toplamda )
 4.  sıra : [2ysi ilk ilmeğe , 1 ysi, 1 ysi, 1 ysi, 1 ysi ] sıra boyunca tekrarlayın, halkayı sabitleyin sırayı bitirip yeniş sıraya 1 zincir ile çıkın (12 ysi toplam)
 5.  sıra : [2ysi ilk ilmeğe , 1 ysi, 1 ysi ] sıra boyunca tekrarlayın, halkayı sabitleyin sırayı bitirip yeniş sıraya 1 zincir ile çıkın (16 ysi toplam)

6. sıradan – 20. sıraya kadar : Her sırada 1 ysi her ilmeğe yapılır sıra tamamlanır ve 1 zincir çekilerek diğer sıraya çıkılır.

düğüm atıp ipi koparın.

 

 

 

 

 

Bitiş kısmı her türlü boy için aynı şekilde yapılacaktır : 

Ortasına getirerek kulakların bitiş yerini ikiye katlayın ve dikiş iğnesi ile dikin. Diğer kulağa da aynı işlemi uygulayın. Resimdeki gibi dikin. Bere üzerinde dikilecek yeri tespit etmek için resimleri klavuz olarak kullanabilirsiniz. ( kulakları şapkanın üstünden yaklaşık 4. sıraya ve şapkanın ön kısmına doğru biraz arka kısmına takabilirsiniz)

 

Düğmeyi dikin. Resimdeki gibi burun ve bıyık eklemek için ipliğin aksan rengi kullanın.

 

Kaynak:https://makeanddocrew.com/free-crochet-bunny-hat-pattern-baby/

 

Bir cevap yazın