Tezgah ile Örgü Boyunluk Yapılışı

Merhaba Arkadaşlar. Yine kolay ve oldukça şık örgü boyunluk yapılışından bahsedeceğim. Çocuklara örgü alışkanlığı kazandırmak el emeğinin kıymetini bildirmek ve kendi el emeğini kullanmanın mutluluğunu yaşatabiliriz. Örgü tezgah ile atkı yapabilirler ve bunu kullanmak onlara mutluluk verir.

Bu sefer boyunluk modelini tezgah ile yapacağız. Bu tarz tezgahları tuhafiyelerde , hobi marketlerde bulabilirsiniz. Çok kolay. Hatta son zamanlarda çocuklarımız bu yöntemle lastikle renkli bileklikler yapıyorlar.

Sizlerle daha önce paylaştığımız erkek örgü boyunluk modelini de denemelisiniz. Kılçık örgü modeli olarak da geçiyor. Belki bilenleriniz vardır. Yine ördüğünüz boyunluk modellerine farklı bir hava katmak isteyenler için örgü boyunluk kenar oyası uygulayabilirsiniz.

Tezgah İle Boyunluk Nasıl Yapılır ?

Malzemeler

  • Örgü Tezgahı
  • Yün iğnesi veya goblen iğne
  • Makas
  • İplik
  • Tezgah için tığ

 

Boyunluk yapmak istiyorsanız aşağıdaki özelliklerde biraz kalın bir iplik kullanabilirsiniiz.

 

İpliğin ucunu açmak için ipin içine elinizi sokun ve küçük top parçayı çıkarın. Artık ipin ucunu da bulduğumuza göre başlayabiliriz.

 

İpliğin uç kısmına resimdeki gibi düğüm atıp tezgahın başına geçirip sıkılayalım.

 

Yine resimde gördüğünüz gibi ipi sizden tarafta olan sıranın ilk başına dolayıp diğer sıranın ilk başına geçin. Ve yine oraya dolayıp sizden taraftaki sıraya geçin. Bu şekilde sıra sonuna kadar ilerleyin.

 

Tek sayı olacak şekilde sardıktan sonra sıra sonuna geldiğimizde tekrar dönelim ve resimdeki gibi yaparak sıra başına kadar aynı teknikle örelim.

 

Üstte olan iplikleri aşağı doğru itelim. Ve sarma işlemini tekrar sıra sonuna doğru yapmaya devam edelim.

 

Tezgahımızda 2 sıra iplik olduktan sonra tığ ile alttaki ipi üstekinin üzerine geçirelim. Sizden taraftaki sırayı sıra sonuna kadar aynı şekilde yapalım.

 

Şimdi aynı işlemi diğer tarafa da uygulayalım.

 

Bu iki sıra bittikten sonra tekrar ip dolayalım ve iki sıra olunca aynı işlemi yapalım.

 

İstediğimiz uzunluğa gelene kadar bu tekniklerle örmeye devam edelim. 2 sıra ip dolayalım. Sonra alttakini üstekinin üzerinden geçirelim.

 

Tezgah boyunluk bitirme nasıl yapılır video ile kolaylıkla yapabilirsiniz.

Sitemizde farklı konuları da ziyaret etmek isterseniz ana sayfada bulunan kategori bölümünden istediğiniz kategoriye tıklayarak ilgilendiğiniz konularla ilgili görsel ve anlatımlara ulaşabilirsiniz. Sizlere özenle hazırladığımız örgü modelleri ve yapılışlarını evde yaptıktan sonra bizlere resimlerini gönderirseniz yayınlamaktan mutluluk duyarız.