Tığ ile Kordon Yapılışı Resimli anlatım

Tığ ile Kordon Yapılışı Resimli anlatım

Merhaba hanımlar, örgü kordon yapımı aslında örgü işlerine ilgisi olan hemen herkesin iyi bildiği bir konudur diye düşünüyorum. Ama yine de bu işe ilk defa başlayanlar için bende sayfamda bu gün tığ işi şerit kordon nasıl yapılır bunu göstermek istiyorum. Örgü işinden anlayanlar elbette ki örgü kordonları iyi tanır ancak birde hiç bilmeyenler ilk bakışta “bu örgü kordonlar ne işe yarayacak ki?” gibi bir soru sorabilirler. Örgü kordonlarla bir çok şey yapılabilir.

Örneğin gömleklerinizi veya etekleriniz üzerinde kullanabileceğiniz şık bir kemer, veya saçlarınız için harika bir bandana, kolyeler, bileklikler, tokalar, banyolarımızın olmazsa olmazlarından havlu kenarları ve daha neler neler… Aşağıdaki resimleri sırasıyla izlerseniz örgü kordon yapımını resimli anlatımla öğrenmiş olursunuz.

 

Tığ işi şerit kordonlar adından da anlaşılacağı üzere şeritler diğer bir deyimle zincir çekilerek yapılıyor.Daha sonrasında da bu zincirlerin nasıl birleşeceği de istenen modele göre şekil değiştirebilir. Bu örneği beğenenler de şekli dikkatlice inceledikleri takdirde çok kısa bir süre sonra bir de bakacaklar ki aynı modeli yapıvermişler.

 

Havlu kenarı yapılışında bu tığ işi örgü kordon yapımından çok faydalanmıştım hatta ilk öğrendiğim en kolay tığ işi dantel örgü örneği diyebilirim. Dantel ipi ile ince tığ ile yapılan havlu kenarı modellerinde kordon örgü bence çok sempatik duruyor. Rengarenk yapılan kordon örgü bir nevi ana modele geçişte kemer niteliği taşıyor. Tabii ki sadece havlu kenarı yapımında kullanılmıyor. Daha öncede bahsettiğimiz gibi tığ işi örgü modellerinde kullanılıyor. Kordon örgü tekniği ile örgü saç bandı yapabilirsiniz. Kalın ipler ile örgü kemer yapabilirsiniz. Birkaç sıra kordon örgü örneği yaparak çok şık örgü modelleri elde edebilirsiniz.

Sitemizde farklı konuları da ziyaret etmek isterseniz ana sayfada bulunan kategori bölümünden istediğiniz kategoriye tıklayarak ilgilendiğiniz konularla ilgili görsel ve anlatımlara ulaşabilirsiniz. Sizlere özenle hazırladığımız örgü modelleri ve yapılışlarını ve diğer el işi yapılışlarını evde yapılan diy projelerini çalışmaları konularında anlatılanları evde yaptıktan sonra bizlere resimlerini gönderirseniz yayınlamaktan mutluluk duyarız.

 

 

 

Bir cevap yazın