Tığ işi Baharlık Atkı Yapılışı Anlatımlı

Bahar aylarında kışın taktığımız yünlü karışım iplerle ördüğümüz boyunluk ve örgü şal modellerini kullanamayız. Sıcak tutan örgü modelleri bahar aylarında terletir. Daha yaza uyumlu örgü modelleri ve baharlık ve yazlık örgü ipleri tercih edilerek örülür. Merserize ip ya da koton ip ile örebiliriz.

Baharlık Atkı Örgü Modeli Yapılışı Anlatımlı

Tığ işi kolay baharlık atkı yapılışı nı istediğiniz renk ile yapabilirsiniz. Kalın bir ip tercih ediyoruz model için. 9 numara tığ ve yün ve kalın bir ip ile örerseniz kışın kullanabilirsiniz, merserize ya da koton kalın ip tercih ederseniz baharda kullanırsınız. Bu tığ işi atkı modeli nin yapıldığı ip aşağıdaki gibi yün dür. 2 adet yumak yeterli.

Tığ işi baharlık atkı modeli yapılışı  tek parçadan oluşuyor. Önce model yapılıyor sonra kenar kısımları dalgalı model yapılıyor. Her iki kısmında şablonlarını vereceğiz. Model 2 sıranın tekrarından oluşuyor.

Atkının yapımı için 4 zincir çekerek başlıyoruz: ( trabzan : 2 li trabzandır )

1.sıra :tığdan geriye doğru sayın  4. zincire batın ve  (2 trabzan, 3 zincir, 3 trabzan) yapın o zincirin ilmeğine. ( aşağıdaki şablona da bakabilirsiniz. )

2. sıra – 60. sıra : 5 zincir atıyoruz. ( alttaki trazbzanların tepe ilmeklerini sayıyoruz 5.ye batıyoruz yanı 3 zincirin tam ortasındaki zincire batıyoruz) şablondan bakabilirsiniz. alttaki 3 zincirin ortasındakine batıp- 3 trabzan yapıyoruz, 3 zincir, 3 trabzan aynı ilmeğe yapıp 5 zincir çekip üst sıraya çıkıyoruz.

bu işlemleri 60 sıra olana kadar yapıyoruz.

Kenarı için :

1.sıra : Şemada koyu gri olan yerleri takip edin. 3 zincir çekin  (ilmekten saymayın), dönmeyin. 3 adetli trabzanların en kenarındakine batın. örmeye kenar ilmeklerinden başlayın uzun kenardan başlayın. * 5 ilmek atlayarak 3 zincir çekip sık iğne ile sabitliyoruz. * 1 sırayı bu şekilde dönüyoruz. Şemadaki koyu gri örgüyü takip edin.

2. sıra : 5 zincir çekerek başlıyoruz 3 ilmek atlayıp batıyoruz, 4 zincir çekerek 3 ilmek atlayıp 4. ilmeğe batın. tüm sırayı bu şekilde tamamlayın. İpi kesin düğüm atın bitirin.

.  : olan yerler ilmek atlama ile ya da ilmek batıp sabitleme

0 : zincir

I : trabzan ( üzeri iki çizgili) 2 li trabzan