Tığ İşi Bebek Battaniyesi Yapılışı

Tığ İşi Bebek Battaniyesi Yapılışı

tığ işi bebek battaniyesi

Tığ işi bebek battaniyesi yapılışları anlatımlı ve resimli bazen de videolu olarak sitemizde çokça model bulabilirsiniz. Tığ işi battaniyelerin altına ince pazen kumaş alıp dikilebilir ve o şekilde kullanılır genelde çünkü delikli modeller yapıldığı için pazen modeli tamamlıyor ve kullanımı rahatlatıyor.

Bu modeli ister bebek battaniyesi olarak kullanın ister ev dekorasyonunda örgü yer minderi olarak kullanın ya da örgü çocuk oyun halısı olarak da kullanabilirsiniz. Kırlent yastıklar da yapabilirsiniz örgü kırlent yastık modelleri de rengarenk örülerek yapılabilir evinizin dekorasyonuna uygun renklerde yaparsanız tamamlayıcı ve şık duracaktır. modeli gören arkadaşlarım direk dekorasyonda yastık olur, minderde olur, çocukların altına ör bundan kocaman ser oynasınlar dediler 🙂

Tığ işi örgü bebek battaniyesi malzemeler: Bebe yünü ( yada istediğiniz herhangi bir yün olabilir) , tığ ipin kalınlığına uygun olan numara (yünün etiketinin üzerinde yazar kullanılması gereken tığ numarası), süslemek isterseniz renklere uyumlu kurdale alabilirsiniz ve çeşitli süsleme malzemeleri tamamen hayal gücünüze ve zevkinize kalmış.

Tığ işi örgü bebek battaniyesi yapılışı anlatımı :

100 zincir çekilir. 3 tane 3’lü trabzan yapılır. 3 zincir çekilir ve 3. deliğe batılır 3’lü trabzan yapılır,yanına bir tane daha 3lü trabzan daha sonra 1 tane daha 3 lü trabzan yani toplamda 3 tane 3 lü trabzan yapılır. bu sıra bu şekilde tamamlanır.

IIIoooIIIoooIIIoooIII   bu tarz bir şekil sıra sonuna kadar devam..

yuvarlaklar alt ve üstte zincir olduğunu temsil ediyor. 

ikinci sırada, 1. sıranın sonunda 3 tane 3 lü trabzan ile bitiriyoruz. 2.sıraya geçiyoruz, 4 zincir ile yukarıya çıkıyoruz, 4 üncü zincire batıyoruz 3lü trabzan yapıyoruz. (3 dolu trabzanın üzerini boşluk bıraktık ve boşluk olan yerin kenarına bir tane 3 lü trabzan yapıyoruz.ve şimdi;) Sonra tığın üzerine 1 kez dolayıp alttaki kutucuğun zincirlerinin altından tığı geçiriyoruz ipi 3 kerede çekiyoruz biraz gevşek bırakarak yapıyoruz bu işlemi kasmasın diye , ve sonra boş kutucuğun diğer kenarına da 3 lü trabzan 1 adet yapıyoruz. sonra aşağıda dolu 3 adet 3 lü trabzan var , onun üzerine kutucuk yapmamız gerekiyor bu nedenle 3 zincir çekiyoruz ve yine aynı işlemi tekrarlıyoruz sıra sonuna kadar sonra renk değiştiriyoruz ve her iki sırada bir renk değiştiriyoruz. bu şekilde örgü bebek battaniyemizi tamamlıyoruz, istediğimiz  uzunluğa gelene kadar örmeye devam ediyoruz. 

 

Bir cevap yazın