Tığ İşi Bebek Patiği Yapılışı

Tığ İşi Bebek Patiği Yapılışı

Tığ işi patik yapılışları tabanı yapabiliyorsanız gerisi geliyor. Tabanlı olmayan tığ ile yapılan bebek patikleri de var. yada tığ ile yapılan patik modeli beğenip sayılarını azaltıp yapabilirsiniz.

tig-isi-patik-1

Videolu anlatım olarak paylaşacağımız bu tığ işi patik modeli yapılışı renkleriyle çok tatlı duruyor.

bunu merserize koton ip ile örmüş. 3,5 mm tığ ile örülüyor. 2 adet düğmeye ihtiyacınız olacak

10 zincir çekin.

ikinci zincire batıp sık iğne yapın ve o sırayı öyle devam edelim sona kadar sık iğne yapın, üstüne almadan sık iğne yapıyoruz. toplam 7 sık iğne yapıyoruz ve 8. sık iğne köşeye geliyor. oradaki ipinizide örgünün içine alarak örün. buraya 5 adet sık iğne yapın.

zincirin diğer tarafına da 7 sık iğne yapın. ipinizi örgüde yürütmeyi unutmayın düğüm ya ada ip görünmesin sonrasında. dönüş yerine geldiğinizde 2 sık iğne yapın. hala artık ipiniz varsa kesin. döüşü gerçekleştirmek için diğer sıradali sık iğneneye batın . 2 zincir atın ve işaret ayracından koyun. ben minik lastik tokalardan kullanıyorum bunun için. tekrar o sıraya geldiğimizde anlamak için işaretleyelim zinciri.

üstüne alıp sık iğne yapğalım ( yalancı sık iğne yani) bunu 7 sık iğneye de yapalım yani sıra sonuna kadar.

köşeye geldik. her bir sık iğneye 2 kere batıp yalancı sık iğne yapalım. 5 adet 2 kere batıp yalancı sık iğne yapacağız.

7 yalancı sık iğne yapacağız.

her bir ilmeğe 2 kez batacağız yine dönüşe geldik. 2 adet 2 kez battığmız yalancı sık iğne yapacağız. ve işaret koyduğumuz zincire geldik oraya sık iğne ile tutturalım. 2 zincir atıp yine işaret koyalım

12 yalancı sık iğne yapın

köşe için V ler yapacağız yine. 4 ilmeğe çift batarak yalancı sık iğne yapıyoruz. 12 yalancı sık iğne yapın. 2 adet V yapın (V : yanı 2 kere aynı ilmeğe batın)işaret koyduğunuz aparatı çıkarın ve sık iğne ile tuttueun . düğüm atın. uzun bir ip bırakarak ipi kesin. renk değiştirin.

beyaz ile yapılan kısıma geldik. 1 zincir atın. ilk ilmeğe sık iğne yapın ve bu sık iğneyi işaretleyin.tüm kenarı her ilmeğe 1 sık iğne olmak kaydıyla sık iğne yapın işaretli sık iğneye kadar  gelin.

renk değiştirin kırmızı takılıyor modelimize göre: 1 zincir . 1 sık iğne yapın ve ayracı- işareti takın. 2 li trabzan ile  ile devam ediyoruz. bütün sırayı 2 li trabzan yaparak her ilmeğe 1 adet, tüm sırayı örün. başlangıç yerine gelin . ve sık iğne ile bitirin sırayı başlangıç noktasına sabitleyin yeni sıra için ipi değiştiriyoruz

beyaz takıyoruz. :

1 zincir , 1 sık iğneilk ilmeğe, ve işaret ayracını sık iğneye tak. 11 ilmek sık iğne yap. 1 ilmek kes yani ip dola bir sık iğneye bat çık ip dola sonra yanındakine bat çık, tığ üzerinde 5 ilmek olacak ve 5 ipi de aynı anda çek sık iğneleri kapat.

sıradaki ilmeği de aynı işlemi yap. yani 1 tane daha kes.

4 ilmek kes toplamda. 12 adet sık iğne yap. beyaz ip ile olan sırayı tamamla.

yeşil ipi takıyoruz: 12 sık iğne yapıyoruz. 3 ilmek kes. 12 sık iğne yap. işaret ayracını koyduğun yere gel ayracı çıkar sık iğne yap.

yeni sıra: tüm ilmeklere  1 sık iğne yap sırayı tamamla.son sık iğneyi işaret ayracını çıkar ve oraya yap sırayı bitir.ipi kes düğüm at. patik hazır.

önündeki bant için : kırmızı ile: 10 zincir at. geri dön 2. zincire bat sık iğne yap. 7 adet daha sık iğne yap. 5 sık iğne yap dönüş yerine (deliğine). 7 sık iğne yap. dönüşe 2 sık iğne yap aynıo yere bat. başladığımız yere geldik ipi sık iğne ile başlangıç sık iğnesine sabitle. ipi kes. uzun bırak ve ipi içten sürükle içe hapset ucunu kes temiz görünsün örgü.ördüğümüz bu bandı patiğin ön kısmına  düğmeler ile sabitle.

sağdan ve soldan aynı yere koyduğuna özen göstererek dik.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın