Tığ İşi Begonya Çiçeği Motifi Nasıl Yapılır?

Tığ işinden güzel bir örnek daha. Daha önce sizlere şiş örgü begonvil şal yapılışından bahsetmiştik. Şimdi tığ işi begonya çiçeği yapımından bahsedeceğiz. Bebek battaniye modellerinde, kırlent modellerinde kullanabilirsiniz. Çok güzel bir motif.  Örgü çanta modellerinde kullanabilirsiniz. Yapılışını sizlere ayrıntılı bir şekilde vereceğiz.

Tığ İşi Begonya Çiçeği Nasıl Yapılır?

Çiçeğimizin şeması aşağıdaki gibidir. Kat kat çiçek yapıyoruz.

1.tur : 3 zincir çekip halka oluşturalım.

2.tur : 6 zincir çekelim ve halka içine trabzan ile batalım. 3 zincir çekip aynı yere trabzan ile tekrar batalım. Bu şekilde 6 yuva daha yapalım. Toplamda 8 yuva olacak.

3.tur : Renk değiştirelim. 1 zincir çekelim. İlk yuva içine sık iğne ile batalım. Aynı yere 1 tekli trabzan, 3 trabzan, 1 tekli trabzan yapalım. . Tekrar aynı yere 1 sık iğne ile batalım. Diğer yuvalara da aynı işlemleri tekrar ederek çiçeğimizin yapraklarını yapalım.

4.tur : Renk değiştirelim. 1 zincir çekelim. Hemen yanına sık iğne ile batalım. 4 zincir çekelim. İki yaprak arasına sık iğne ile batalım. Bu işlemi sıra sonuna kadar tekrar edelim.

5.tur : Bu turda yuvaların içine yaprak yapıyoruz. Aynı yere 1 sık iğne, 1 tekli trabzan, 5 trabzan, 1 tekli trabzan, 1 sık iğne yapalım.

6.tur : Bu turda tekrar yuvalar oluşturuyoruz. 1 zincir çekip trabzana önden batarak sık iğne yapıyoruz. 6 zincir çekip diğer iki yaprağın arasına atlayıp aynı işlemi yapalım.

7. tur : Bu turda tekrar yuvaların içini doldurarak yaprak yapıyoruz. Aynı yere 1 sık iğne, 1 tekli trabzan, 7 trabzan, 1 tekli trabzan, 1 sık iğne yapıyoruz.

Çiçeğimiz hazır. Yapılış videosunu ve kalan kısımları videodan takip ederek yapabilirsiniz. Kırlentimiz bittiğinde aşağıdaki gibi görünecek.

Şimdi videolu anlatımları izleyelim :

 

 

 

Sitemizde farklı konuları da ziyaret etmek isterseniz ana sayfada bulunan kategori bölümünden istediğiniz kategoriye tıklayarak ilgilendiğiniz konularla ilgili görsel ve anlatımlara ulaşabilirsiniz. Sizlere özenle hazırladığımız örgü modelleri ve yapılışlarını ve diğer el işi yapılışlarını evde yapılan diy projelerini çalışmaları konularında anlatılanları evde yaptıktan sonra bizlere resimlerini gönderirseniz yayınlamaktan mutluluk duyarız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir