Tığ işi Bere Yapılışı

Tığ işi bere yapılışı anlatacağımız yazımızda çocuk beresi yapımını öğreneceksiniz. Sitemizde daha önce dalmaçyalı bere yapılışı , Kulaklı bere yapılışı, tığ işi bere modelleri yapılışları anlattık. Bere yapımı çok kolay bir şekilde yapabileceğiniz şekilde anlattık. Derya Baykalın programında yaptığı anlattığı tığ işi saçlı bere yapılışıdır. Resimlerle desteklenen tığ işi bere yapılışı anlatımlı olarak aşağıda bulacaksınız ayrıca , tığ işi kurtçuk yapılışı ve ya diğer bir isimle tığ işi kıvırcık saç yapılışı nı da anlatımlarda bulacaksınız. Herkese kolay gelsin..

Örgü modelleri ve bu modellerin yapılışlarını paylaştığımız sitemizde bunun gibi özenle hazırlanmış çokça konu bulacaksınız. Farklı başlıkları da ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Mutlaka ilginizi çekecek örgü modelleri yapılışları bulacaksınız. Son moda örgü modelleri ve yapılışları , dantel modelleri, dikiş nakış ile ilgili el işleri, örgü modelleri ayrıntılı anlatımlı , resimli anlatımlı örgü modelleri bizim sitemizde. Güncel örgü modellerini takip ediyoruz ve sizler için sürekli araştırıyoruz.

Kolay Tığ işi Bere Yapılışı

Beremiz çakma sık iğne yapılarak oluşturuluyor. Çakma sık iğne nasıl Yapılır hatırlayalım : tığ üstüne 1 kez ip dola, bat çık tığda 3 ilmek olacak , tığa ip dolayıp hepsini birden çek, yalancı sık iğne yapılışı ya da çakma sık iğne yapılışı bu şekilde ..

 

Başlarken 4 zincir çekiyoruz. Kapatıyoruz ( yani daire yapıyoruz. ) içine 10 tane yalancı sık iğne yapıyoruz. kapatıyoruz. İkinci sıraya 2 adet zincir ile çıkıyoruz. ve her ilmeğe ( sık iğneye) 2 adet yalancı sık iğne yapıyoruz. 3. sırada 1 ilmeğe tek batıyoruz, 2. ilmeğe çift batıyoruz bu şekilde 1 tek 1 çift sıra sonuna kadar devam ediyoruz. 4. sıra : yine” 1 tek, 1 çift” batıyoruz.  5.sıra : “4 tek, 1 çift” tekrarlayarak sırayı tamamlıyoruz. 6. ve 7. sıra : her ilmeğe 1 yalancı sık iğne yapıyoruz.

8.ve 9. sıra :” 4 ilmek tek, 1 çift ” batarak sıra sonuna kadar tekrarlayarak bitiriyoruz sırayı.  aşağıdaki kağıtta yazılı olanları da okuyunuz bundan sonrasını oraya bakarak yapabilirsiniz. Bereyi 24 sıra kadar ördükten sonra beremiz bitmiş oluyor. Siz çocuğunuzun kafasına ölçün. Tığ işi bere yapılışında ölçü alarak yapabilirsiniz. Çocuk yanınızda değilse 24 sıra yeterli olacaktır bitirmek için.

Saçlarının lülesi için : Tığ işi Kurtçuk yapılışını anlatacağız : 15 zincir çekiyoruz. 15 zincirin 1 tanesine, 1 yuvaya 3 tane 2 li trabzan yapıyoruz. Sonraki yuvaya 2 tane 2 li trabzan yapıyoruz. Sonraki yuvaya, aynı yere batarak 3 tane 2 li trabzan yapıyoruz.. Bu şekilde 1 3 tane , 1 2 tane 2 li trabzan yaparak tığ işi kıvırcık saç ya ni tığ işi kurtcuk yapılışı gerçekleştiriyoruz. Yaptıkça göreceksiniz yuvarlanıyor kendisi.. sonuna kadar bu şekilde yapıyoruz.

 

Saçlarını yaptıktan sonra uçlarında kalan kısa iplikleri birbirine düğüm yaparak birleştiriyoruz saçları ve tığı berenin içinden dışa doğru sokup bu düğümü içeri alıyoruz ve 2 ipi yandaki ilmekten çıkarıp yine bağlıyoruz ipleri düğüm atıyoruz. ve hazır.

sonra 24 adet sık iğne sayıp diğer saçları da oraya sabitliyoruz. Süslemesi için: 2 adet düğme ile gözlerini yapıyoruz. Ağzını koyu kahverengi ip ile dikerek yapıyoruz. Dileyen zincir çekip onu da koyabilir. ucuna da çiçek takıyoruz. Ağzındaki tığ işi çiçek  yapılışı : 4 zincir çekiyoruz kapatıyoruz. 10 adet yalancı sık iğne yapıyoruz kapatıyoruz. ve bitti.. Herkese kolay gelsin. Örmesi ve süslemesi çok zevkli kolay tığ işi bere yapılışı nı anlattık. Çocuklarınızı sevindirmek çok kolay..

 

Sitemizde farklı konuları da ziyaret etmek isterseniz ana sayfada bulunan kategori bölümünden istediğiniz kategoriye tıklayarak ilgilendiğiniz konularla ilgili görsel ve anlatımlara ulaşabilirsiniz. Sizlere özenle hazırladığımız örgü modelleri ve yapılışlarını ve diğer el işi yapılışlarını evde yapılan diy projelerini çalışmaları konularında anlatılanları evde yaptıktan sonra bizlere resimlerini gönderirseniz yayınlamaktan mutluluk duyarız.

 

Bir cevap yazın