Tığ işi Delikli Şal Modeli Yapılışı

Örgü Delikli Şal Modeli Nasıl Yapılır ?

Bu model 7 nin katlarından 4 fazla zincir çekilerek yapılır. Yani 11 zincir gibi 18 zincir sayısı gibi. Şalı örerken bir kenarından arttırıyoruz. Bir kenarından eksiltme yapıyoruz. Böylece şal açı kazanmış oluyor. İstediğiniz uzunlukta zincir çekerek başlayalım.

1.tur : İstediğimiz uzunlukta zincir çektikten sonra. 7 + 4 olacak şekilde 4. zincir üzerine ikili trabzan yapalım. 5 zincir çekelim alttan 5 zincir atlayıp 6. zincir üzerine aynı şekilde ipe  ikili trabzan yapalım. Hiç zincir çekmeden yanındaki ilmeğe aynı şekilde bir trabzan daha yapalım. Sıra sonuna kadar aynı şekilde örelim. Sıra sonuna geldiğimizde yaptığımız iki trabzanın son ilmeklerini birlikte örelim.

2.tur : Dönelim. İlk ilmek içerisine ikili trabzan yapalım. Aynı yere Aynı şekilde aynı yere  bir trabzan daha yapalım. 5 zincir çekip bir önceki trabzanın hemen önündeki zincir içine trabzan yapalım. Yanındaki ilmeğe bir trbazan daha yapalım. Sıra sonuna kadar. Sıra sonunda yaptığımız iki trabzanın son ilmeklerini beraber örelim.

Bu şekilde turları tekrar ederek örmeye devam ediyoruz. Aşağıdaki grafik sizin için örmenizde yardımcı olacaktır.

 

Aşağıda yine sizlere videolu çekimini yayınladık. Sizlere kolaylık sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir