Tığ İşi Güllü Sepet Yapımı

Tığ işi güllü sepet yapımı anlatımını paylaşacağız. Gül motifi nasıl yapılır daha önce sizlerle paylaşmıştık. Dilerseniz Hanım dilendi bey beğendi motif ile de yapabilirsiniz örgü modelini ama ben de aynı resimdeki gibi görünmesini istiyorum derseniz Gül motifli battaniye yapılışı anlatımı adlı konumuzda çok ayrıntılı resimli anlatım ile sizlere nasıl yapacağınızı anlatmıştım.

Gül motifli battaniye modeli yapımı anlatımını resimli anlatım ile ve de çok ayrıntılı olarak bulacağınız linki yazının üstüne tıklarsanız açılacak olan sayfadaki anlatımı takip ederek kolayca yapabilirsiniz. Sizler istediğiniz renkler ile yapabileceğiniz bu sepet örneğini gül motifi ile tamalayabilir ya da bildiğiniz başka kare motif ile yapabilirsiniz. Hanım dilendi bey beğendi modelini renkli olarak yapabilirsiniz. Renkler ile desen vererek farklı bir görünüm verebilirsiniz.

Şimdi güllü sepet nasıl yapılır , anlatımını sunalım sizlere;

Sepet modeli için 3,0mm lik tığ ile ona uygun kalınca bir ip ile yapabilirsiniz. Sepet örneğini kolalama işlemi yapılmayacak. Kalın ip ile yapılınca model tok oluyor ve bükülmüyor dik duruyor. Dilerseniz evde tutkallama işlemi yapabilirsiniz pamuklu ip ile örüldüğünde yapılıyor diye biliyorum.

Öncelikle motiflerimizi hazırlamalıyız. Birbirine resimdeki gibi birleştirmeliyiz. Tam altı tane olduktan sonra halka oluşacak şekilde birleştirin yani sepetin kenarı hazır oluyor.

Şimdi de sıra tabanını yapmaya geldi. Sizlere tabanı için çok güzel bir şablon sunacağım. Tabanını şablona uygun örersiniz.

Tabanı şablona göre ördüğünüzde boyu istediğiniz ölçüye geldiğinde bitirin. Tabanı bu şekilde görülmeli. Resimdeki gibi…

Bir cevap yazın