Tığ işi Kolay Hırka Yapılışı

Tığ İşi Kolay Hırka Yapılışı

Tığ işi kolay hırka yapılışı konumuzdaki örgü hırka modelini çok seveceksiniz. Çok kullanışlı bir bayan hırkası. Örgü hırka modellerinde dikkat ettiğim bir şey de fazla kabarık modellerden yapmamaktır. Malum onlar biraz kilo ekliyor gibi.

Kabarık örgü modelleri ya minyon insanlara ya da bebek örgüleri yapılışlarına yakışıyor. Örgü modelinin belli yerlerine kol ağızlarına ve yakaya ya da etek ucuna konulan farklı modeller de örgü bayan hırka yapılışlarını zenginleştirir.

Modelin sizlere önce şemasını vereceğim. Aynı örnekler birçok örgü modeli de örebilirsiniz. Battaniye modelleri yapabilirsiniz. Çok şık duracaktır. Hırkaya önce kendi bedeninize göre zincir çekerek başlıyorsunuz. + 3 zincir daha çekip 4. zincir üzerine batarak trabzan yapıyorsunuz.

Aynı yere 1 trabzan daha yapıyorsunuz. Hiç zincir çekmeden 3. zincir üzerine trabzan yapıyorsunuz. Hiç zincir çekmeden 3. trabzan üzerine gelip aynı yere 5 trabzan yapıyorsunuz. Bu işlemi sıra sonuna kadar devam ettiriyorsunuz. 2. tura geldiğimizde aynı işlemi yapıyoruz.

Tek fark 1 trabzan yaptığımız kısma 5 trabzan, 5 trabzan yaptığımız kısmın ortadaki trabzan üzerine 1 trabzan yapıyoruz. İstediğiniz uzunluğa gelene kadar bu şekilde örmeye devam ediyoruz.

Aşağıda gördüğünüz fotoğraf ön ve arkanın yapılış şeklidir. Bedeninize göre uzun bir zincir çekip aynı anda örebilirsiniz.

Ok yönünde ön kısmı katlayacağız. Arada kalan boşluk için aynı şekilde parça öreceğiz.

Hırkanın beden kısmı bittiğine göre kolları yaparak başlayabiliriz. Kolunuzun bilek ölçüsüne göre zincir çekiyoruz. Ve halka oluşturuyoruz. 1 ilmek normal ,1 ilmek önden trabzan yaparak lastik kısmını örüyoruz. Daha sonra üzerine örneği kuruyoruz. Aynı desen ile cep örelim.

Hırkanın kenar kısmını ve kol kısmını videodaki gibi öreceksiniz.

Örgü kolay hırkamız bitti. Ellerimize sağlık.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir