Tığ işi Örgü Bebek Etek Yapılışı Resimli Anlatımlı

Çok farklı tığ işi kız çocuk   etek yapılışı anlatacağız. Bu etek modeli pileli etek modeli gibi etek kısmı aşağıya doğru açılan modellerden.. Kız çocuk örgü etek modeli olarak bütün kız çocuklarının seveceği türden bir etek modeli.

Çok Farklı Kolay Tığ iş Çocuk Etek Yapılışı

Kız çocuk örgü etek yapılışını ayrıntılı anlatımlı olarak anlatacağız. Ayrıca etek lastiğini farklı bir şekilde örgünün içinden nasıl yapılır Örgü etek lastiği nasıl dikilir farklı bir yöntem göstereceğiz size . Yapılışı kolay şirin etek yapılışı anlatımına geçelim.

Ölçü : 2-3 yaş , kolay bir şekilde büyütebilir küçültebilirsiniz ölçüyü.

3.5 mm tığ ile yapılıyor. bu tığ ile 21 zincir: 10 cm yapar ( eteğin yüksekliğini ayarlamanız için gerekli bilgi)

Bitmiş ölçüler: 

toplam yükseklik 22 cm ( daha uzun isterseniz başlangıçtaki zincir sayısını arttırın.

bel çevresi : 53 cm genişliğinde lastikli hali.

Malzemeler: 

  • İstediğiniz renklerle yapabilirsiniz. Tek renk ya da 3 renk yapabilirsiniz. Pembe – beyaz yeşil kullanıldı örneklerin birinde. Diğerinde sadece pembe.
  • 3.5 mm tığ
  • 4mm tığ bel lastiği kısmını örmek için kullanılacak
  • lastik – bel için
  • – Elastik bandın uçlarını birbirine dikmek için dikiş iğnesi ve dikiş ipliği;
    – uçları dikmek için yün iğnesi;
    – makas.

notlar : 

Etek örülürken sadeec backloop denilen arka ilmekler kullanılarak örülecektir. Lastık kısmı bel kısmı örülürken sadece iki ilmek kullanılarak örülecektir. Sıra başlarında çekilen 3 zincir sıradaki ilmek sayısına dahil edilmeyecektir. Sadece dönüş için kullanılır. Örgü modeli düz renk etek yapımı için yazılmış, çizgili yani renkli diğer etek için değişiklikler yapılmıştır.

Dikişler , terimler (ABD) ve kısaltmalar kullanılmıştır :
– ch: Zincir
– sc: sık iğne
– hdc: Yalancı sık iğne ( üstüne almalı sık iğne)
– dc: 2li trabzan
– blo: backloops – arka ilmek kullan
– sl st: ilmek kaydırma

Tek renk olan tığ işi örgü etek yapılışı anlatımı : 

3.5mm tığ, tek renk ip , 45 zincir çekerek başlıyoruz.

1.sıra : tığdan sayarak 2. zincire 1 tane sık iğne yapın. sonraki 11 ilmeğe de 1 tane sık iğne yapın. sonraki 14 ilmeğe yalancı sık iğne yapın , 18 ilmeğe trabzan yapın. 3 zincir çekin dönün ( 44 ilmeğiniz olmalı sayın)

2. sıra : trabzan yapıcaz arka ilmekleri kullanarak örüyoruz bu sırada 18 adet trabzan yapın baştaki 3 zinciri trabzan olarak saymayın, yalancı sık iğne yapın 14 tane her ilmeğe 1 adet, sık iğne yapın 12 adet her ilmeğe 1 tane back loop kullanın bu sırada tümüyle. 1 zincir çekin, dönün.(44 ilmek olmalı)

3.sıra : yine backloop tan örüyoruz : 12 tane sık iğne, 14 adet yalancı sık iğne, 18 tane trabzan yapın, 3 zincir çekin, dönün( 44 ilmek olmalı)

4.sıra – 84. sıraya kadar : 2. ve 3. sırayı aynen tekrarlayın. ( satırları saymak için 3 zincir çekip döndüğünüz kenarları yanı o 3 zincirleri sayın 2 ile çarpın 84 olduğunda tamamdır. )

NOT : İki renkli yapmak isterseniz renk değişimlerini eteğin dar kenarına geldiğinizde yapın. İpleri kesmeyin ve ipleri sıradan sıraya taşımayın yanı sadece dar kenarda renk değişimi yapın ip kesmeden.  örgü etek modeli bu şekilde görünecektir.

Renk değişimi ipucu :
Her renk iki satır örülür, dolayısıyla her 3. satıra başlarken son sık iğneyi yeni renk ile tığa ip dolayarak yapmalısınız ki yeni renk ile başlayacaksınız yeni sıraya renk değişimlerini iyi ayarlayın diğer sıranın ilk ilmeği farklı renkle olmasın. İki renk kullanırken A rengi ile şeriti başlatıyorsanız, B rengi ile bitirmeniz gerekli. Dönüşteki zinciri diğer renk ile çekmelisiniz. bu diğer sıranın başlangıcı oluyor çünkü ve kullanmayacağınız ipi örgünün arklasında bırakın.
Tığ işi parçası şöyle görünecek:

Şimdi tığ işi eteğin alt kısını bitirdik. Katlama işlemini yapacağız. Katlayıp dikeceğiz Örgünün arka kısmı ( wrong side)  ve örgünün ön kımı ( right side) nasıl görünüyor bakalım.

Eteği Katlama ve dikiş :
2 veya birden fazla renk kullandıysanız, eteği içeri doğru çevirin. Tek rengi kullandıysanız, bunun önemi yok, çünkü her iki taraf da aynı görünüyor. (Aşağıdaki fotoğraf kolajına bakınız)
Tığ işi parçasını yarıya katlayın. Her iki tarafın dikişlerinin üst döngülerinden geçerek çalışın, dikiş boyunca kaydırın. Dalgalandırılmış kenarını korumak için eteğin alt kenarındaki zincirin içine sokmayın! (44 ilmek kaydırma yapacaksınız)  İpliği kesin sıkı bir düğüm atın.Tığ işi Örgü Etek Yapımı bitmiştir.

Tığ işi örgü etek yapılışı – Bel / lastik kısmı yapılışı : 

4mm tığımızı alalım. Eteğin dar kenarının orta kısmından başlayalım. Renk hangisiyle isterseniz yapabilirsiniz.

1.tur: 1 zincir çekiyoruz, 84 adet sık iğne yapıyoruz, bu her sırtta 1 sık iğne demektir ve en sonuna gelince baştaki ilk sık iğneye tutturun sırayı tamamlayın.

2.tur : 2 zincir, her sık iğneye 1 sık iğne yapın ve yine turu tamamlamak için sonunda ilk sık iğneye tuturun ipi ilmek kaydırma gibi yaparak.

3.tur : Fotoğrafı inceleyin ve aşağıdaki gibi lastiği ipin – örgünün içinde yürüterek sık iğne içine hapsederek örgü içinde yürüterek sırayı tamamlayın. sonunda ipi aynı şekilde turu tamamlayarak sabitleyin Lastiğin iki ucunu birbirine dikin örgünün içinde kalacak.   ve ipi bıraz ucunda bırakarak kesin.  ipi de sıkı bir şekilde lastik bandın bitiminden birleştiği yerden sıkı dikiş yaparak , dikerek kapatın koparın.

 

Pattern for flower:

(İki rengi renk değişimi yaparak yani resimdeki gibi içiyeşil, yaprak beyaz, diğerinmde içibeyaz yaprak yeşil bu şekilde renkleri kullanarak yapın.)

Çiçeğin orta kısmı yapılışı : 
4mm tığ ile, yeşil ip ile sihirli halka yapılır. 5 sık iğne yapılır, ve halka tamamlamak için ilmek sabitlenir.ipi kesin düğüm atın.
Çiçek yaprakları yapılışı :
Beyaz ipile başlıyorruz, 1 sık iğne ilmeğine batıyoruz.
*2 zincir çekiyoruz, aynı ilmeğe batarak 3 tane 2li trabzan yapıyoruz, 2 zincir çekiyoruz, bir sonraki ilmeğe sabitleme yapalım. * buişlemi 5 kes tekrarlayalım 5 adet yaprak yapalım
ipi uzunca bırakarak keselim , bırakılan ipi çiçeği eteğe dikmek için kullanalım.
Ayrıntılı bir şekilde örgü tığ işi etek nasıl yapılır anlattık . Anlaşılmayan bir ley olursa mutlaka sorun. Yardımcı olmaya çalışırız. 

 

 

 

Kaynak : http://www.myhobbyiscrochet.com/2014/05/pleated-mini-crochet-skirt-toddler-size.html

Bir cevap yazın