Tığ işi Örgü Bluz Yapılışı ve Bluz Modelleri

Örgü modelleri ve bu modellerin yapılışlarını paylaştığımız sitemizde bunun gibi özenle hazırlanmış çokça konu bulacaksınız. Farklı başlıkları da ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Mutlaka ilginizi çekecek örgü modelleri yapılışları bulacaksınız. Son moda örgü modelleri ve yapılışları , dantel modelleri, dikiş nakış ile ilgili el işleri, örgü modelleri ayrıntılı anlatımlı , resimli anlatımlı örgü modelleri bizim sitemizde. Güncel örgü modellerini takip ediyoruz ve sizler için sürekli araştırıyoruz.

 

Tığ İşi Motifli Bluz Nasıl Yapılır?

Akrilik iplikler, pamuk akrilik karışımı iplikler, pamuklu iplikler, yünlü iplikler kullanabilirsiniz. 2,5 – 3 mm tığ tercih edebilirsiniz. Motifleri aşağıdaki şekilde olduğu gibi birleştirebilirsiniz.

1.tur : 8 zincir çekip halka oluşturalım.

2.tur : 5 zincir çekerek başlayalım. 1 trabzan yapalım. 2 zincir çekip 1 trabzan daha yapalım. Bu işlemi 5 kez daha tekrar edelim. 8 adet yuva olacak.

3.tur : 4 zincir çekip yanına ilk yuvaya 3 trabzan yapalım. 7 zincir çekelim ve yuvanın içine 4 trabzan yapalım. 2 zincir çekip aynı şekilde 4 trabzan daha yapalım. Tekrar 7 zincir çekip sıra sonuna kadar aynı işlemi tekrar edelim.

İlk motifimiz bitti. Aşağıda şemada birleşim kısımlarını görebilirsiniz.

Gelelim ikinci yazlık bluz örneği anlatımına.

1.tur : 8 zincir çekip halka oluşturalım.

2. tur : Aralarda 1 zincir çekerek 12 yuva yapalım.

3.tur : Zincir tepesine ve yuvaya trabzan yaparak 48 trabzan yapalım.

4.tur : 4 trabzan yapalım. Fakat son ilmekleri birlikte örelim. 4 zincir çekip aynı işlemi sıra sonuna kadar tekrar edelim.

5.tur : Bir tur daha trabzan yaparak turu tamamlayalım.

6.tur : 4 . turun tekrarını yaparak tamamlayalım.

Kare motifli yazlık bluz yapılışı da bu şekilde arkadaşlar. Beğendiğiniz motifi yapabilirsiniz. İşte size şeması.

Aşağıda 3. yazlık bluz modelinin yapılışın şemasını göreceksiniz. Çiçekli dantel bluz yapılışı. Birleşim şeklide şemada mevcut.

Sizlere 3 tane yazlık dantel bluz örnekleri verdik. Beğendiğiniz modeli yapabilirsiniz. Kolay gelsin arkadaşlar. Şimdiden ellerinize sağlık.

 

Sitemizde farklı konuları da ziyaret etmek isterseniz ana sayfada bulunan kategori bölümünden istediğiniz kategoriye tıklayarak ilgilendiğiniz konularla ilgili görsel ve anlatımlara ulaşabilirsiniz. Sizlere özenle hazırladığımız örgü modelleri ve yapılışlarını ve diğer el işi yapılışlarını evde yapılan diy projelerini çalışmaları konularında anlatılanları evde yaptıktan sonra bizlere resimlerini gönderirseniz yayınlamaktan mutluluk duyarız.