Tığ işi Örgü Dikdörtgen Şal Yapılışı

Yine sizler için kolay ama bir o kadar şık tığ işi şal modeli hazırladık. Dikdörtgen şal modeli arayanlar için güzel bir fikir. Örgüye yeni başlayan arkadaşlarımızda kolaylıkla yapabilirler. Dikdörtgen şal yapımını siz istediğiniz ölçülerde yapabilirsiniz. Anlatacağımız şalı sade ve tek renklerde yapabilirsiniz. Evde kalan ipleriniz varsa değerlendirmek için renkli yapabilirsiniz. Ebruli ipliklerle yapabilirsiniz.

Sizlere mümkün olduğunca farklı şal modelleri vermeye çalışıyoruz. Örerken sizlere zorlamaması içinde kolay ama şık modelleri tercih ediyoruz. Zirve merdiveni örgü modeli şal yapımı bunlardan biri. Renkli ebruli ipliklerle yapacağınız bir güzel şal modeli de tığ işi motifli şal yapımı. Bu güzel şalda dikdörtgen şal modelinden.

Tığ İşi Dikdörtgen Şal Nasıl Yapılır?

Modelin sizlere önce şemasını vermek istiyorum. Şemadan takip etmek isteyen arkadaşlar için. Hemen altında anlatımını bulabilirsiniz. Şalın ölçüleri 40 cm x 160 cm. İnce iplik ve 4 mm tığ kullandık.

 

1.tur : 90 zincir çekerek başlayalım. Her bir zincir üzerine trabzan yapalım.

2.tur : 3 zincir çekerek başlayalım ve bu turda da her ilmek üzerine trabzan yapalım.

3.tur : 1 zincir çekelim. Yanına 5 tekli trabzan yapalım. 3 zincir çekip 4. trabzan üzerine atlayalım ve 4 tekli trabzan yapalım. Sıra sonuna kadar aynı işlemi tekrar edelim.

4.tur :3 zincir çekip hemen yanından 2 trabzan yapalım. 1 zincir çekip yuvaya atlayalım 5 trabzan yapalım. 3 zincir çekip diğer yuvaya atlayalım. Ve 5 trabzan yapalım. Sıra sonuna kadar aynı işlemi devam ettirelim.

5.tur : 3 zincir çekip yanına 2 trabzan yapalım. Az önce yaptığımız trabzanlar üzerine arada 1 zincir çekerek trabzan yapalım. Bir sonraki trabzanlar üzerine zincir çekmeden atlayalım.

6.tur : 1 zincir çekip 3 tekli trabzan yapalım. 1 zincir çekip bir önceki turda yaptığımız 1 zincirlerin üzerine 1 tekli trabzan yapalım. 3 zincir çekip diğer kısma geçip aynı şekilde 4 tekli trabzan yapalım.

Modelin yapılışı bu kadar. Tur tekrarı yaparak istediğiniz uzunluğa gelene kadar örüyorsunuz.

 

Örgü yapılışı sitemizde aradığınız modellerin örgü örnekleri yapılışlarını bulamaz iseniz konu altına ki hangi konu olursa olsun önemli değil, konu altına yorum bırakarak : bu örneğin videosunu izlemek istiyorum diye belirtebilirsiniz.. Bu şekilde bende size hemen kolay bir şekilde örgü sayfasının linkini vereceğim ve siz hiç örnek aramadan hemen kolayca istediğiniz Örgü Modelinin videosuna ulaşabileceksiniz.

Sitemizde farklı konuları da ziyaret etmek isterseniz ana sayfada bulunan kategori bölümünden istediğiniz kategoriye tıklayarak ilgilendiğiniz konularla ilgili görsel ve anlatımlara ulaşabilirsiniz. Sizlere özenle hazırladığımız örgü modelleri ve yapılışlarını ve diğer el işi yapılışlarını evde yapılan diy projelerini çalışmaları konularında anlatılanları evde yaptıktan sonra bizlere resimlerini gönderirseniz yayınlamaktan mutluluk duyarız.

 

 

Bir cevap yazın