Tığ İşi Örgü Kısaltmaları Önden ve Arkadan Örme

Tığ işi örgüde kullanılan bir tekniktir bu. Daha önce sitemizde yayınladığımız konular içinde geçti. Tığ işi lastik nasıl örülür derseniz cevabı burada çünkü bu tığ işi örgülerde yelek modellerinde ilik yeri ve alt lastik yerleri arkadan ve önden örme örgü tekniği kullanılarak yapılıyor. Örgü tığ işi etek modellerinde eteğin lastik kısmı nasıl yapılıyor dersiniz. Tam da bu teknikle. Arkadan ve önden örerek bir bant yapılıyor ve sonra uzun kenarın bir tarafından sık iğne ya da trabzanla devam edilip etek modeli yapılıyor. Daha önce size tığ işi etek modelleri anlatımlı olarak paylaşmıştık.

Trabzanın önünden örme veya arkasından örme şeklinde. Özellikle yeni başlayan arkadaşlar için bu konunun anlaşılır şekilde anlatılması çok önemli.. Anne yelekleri  ya da çeyizlik yelek modellerinde de kullanılır tığ işi lastik yapılışı aynı şekilde arkadan örerek ve önden örerk yapılır. Daha önce sislere anlattığımız mozaik motif bebek battaniyesi tamamıyla trabzanın arkasından örme ve trabzanın önünden örme ile yapılıyor.

Örgü modelleri ve bu modellerin yapılışlarını paylaştığımız sitemizde bunun gibi özenle hazırlanmış çokça konu bulacaksınız. Farklı başlıkları da ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Mutlaka ilginizi çekecek örgü modelleri yapılışları bulacaksınız. Son moda örgü modelleri ve yapılışları , dantel modelleri, dikiş nakış ile ilgili el işleri, örgü modelleri ayrıntılı anlatımlı , resimli anlatımlı örgü modelleri bizim sitemizde. Güncel örgü modellerini takip ediyoruz ve sizler için sürekli araştırıyoruz.

Trabzan Örgüde Önden ve Arkadan Örme Nasıl Yapılır ?

İlk olarak FP DC yani trabzanı önden örmeden bahsedelim. Normal şekilde zincir çekip üzerine trbzan yapalım. Bir sonraki tura 2 zincir çekip dönelim. Şimdi tığa ilmek dolayalım ve 1 numaralı resimde gördüğünüz gibi tığı bir önceki turda yaptığımız trabzanın altından geçirelim. Şimdi yine normal bir şekilde trabzan yapalım. 2,3 ve 4 numaralı resimde olduğu gibi.

Şimdi de BP DC yani trabzanı arkadan örme nasıl olur ondan bahsedelim. Bir önceki resimde tığı arkadan geçirmiştik. Şimdi tığa ilmek dolayalım ve resimdeki gibi önden geçirelim. Ve normal bir şekilde trabzan örelim.

Kolay öyle değil mi. Biraz uygulama yaparak daha iyi kavrayacaksınız. Sonunda bu tekniği seveceksiniz. Sık iğne ile yapılırken de aynı şekilde yapılıyor. Daha önce sizlere anlattığımız bebek battaniyesi modelinde olduğu gibi. Trabzan üzerine sık iğneyi bu şekilde yapıyorsunuz. Aşağıda bu teknikle örülmüş modelleri göreceksiniz.

 

 

Sitemizde farklı konuları da ziyaret etmek isterseniz ana sayfada bulunan kategori bölümünden istediğiniz kategoriye tıklayarak ilgilendiğiniz konularla ilgili görsel ve anlatımlara ulaşabilirsiniz. Sizlere özenle hazırladığımız örgü modelleri ve yapılışlarını ve diğer el işi yapılışlarını evde yapılan diy projelerini çalışmaları konularında anlatılanları evde yaptıktan sonra bizlere resimlerini gönderirseniz yayınlamaktan mutluluk duyarız.

Kaynak : http://monpetitviolon.com/2012/05/31/crochet-tips-front-post-and-back-post-double-crochet/

 

Bir cevap yazın